Samsung pokazał nowe dyski SSD,

Samsung pokazał nowe dyski SSD. Są nawet 20-krotnie szybsze od tradycyjnych

Zgodnie z oczekiwaniem, początek sierpnia upłynął i nadal upływa światu technologii pod kątem nowoczesnych rozwiązań w świecie dysków oraz nośników. Wiele firm pokazało swoje innowacje i pomysły, a przykładowo Samsung pokazał nowe dyski SSD, które znacząco przewyższają transfery tych tradycyjnych.

Nowe dyski SSD Samsunga zachwycają swoimi możliwościami losowego odczytu i opóźnień

Podczas wydarzenia Flash Memory Summit 2022, firma Samsung ujawniła swoje nowe dyski SSD na CXL, które określa mianem „Memory-semantic”, czyli „pamięci semantycznej”. Ich rewolucyjną cechą ma być dalsze wykorzystywanie pamięci podręcznej, ale nie w formie tradycyjnych układów DRAM, a superszybkiego interfejsu CXL (Compute Express Link). Wszystko po to, aby wywrócić możliwości SSD do góry nogami.

Czytaj też: Samsung szykuje się na dyskową rewolucję. SSD 990 Pro na PCIe 5.0 zauważony

W przypadku tych dysków Samsung obiecuje 20-krotną poprawę prędkości losowego odczytu i opóźnień, czyli najważniejszej tak naprawdę cesze SSD. Dlaczego? Bo większość wymaganych od nich zadań sprowadza się właśnie do operowania na niewielkich próbkach danych rozsianych w (najczęściej) różnych częściach podsystemu pamięci masowej.

Czytaj też: Wyjątkowa ukraińska mina zrobiła z rosyjskiego czołgu T-80U sito. Przebiła go na wylot!

Samsung w swoim ogłoszeniu stwierdził, że „Memory-semantic SSD łączą zalety pamięci masowej i pamięci DRAM, wykorzystując technologię połączeń Compute Express Link (CXL) i wbudowaną pamięć podręczną DRAM”. Dzięki temu radzą sobie znacznie lepiej z losowym odczytem, jak i opóźnieniami, co tyczy się zwłaszcza zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją i maszynowym uczeniem.

Czytaj też: Najlżejszy elektryczny rower składany. Oto Vello Bike+ Titanium z przeogromną piastą tylną i „nieskończonym zasięgiem”

Wszystko to razem łączy się w oczywistą całość – tego typu dyski nie będą przeznaczone do naszych domowych komputerów. Nie tylko ze względu na interfejs CXL, ale też gwarancję przewagi właśnie w obliczeniach profesjonalnych. na ten moment i tak musimy jednak czekać na więcej szczegółów.