Planujecie wykorzystywać adaptery 12VHPWR? Koniecznie to przeczytajcie

Wygląda na to, że energetyczna rewolucja, do której zmuszają rynek flagowe karty graficzne nowej generacji, nie pozostawi po sobie jeńców. Wszystko sprowadza się właśnie do przewodów 12VHPWR w swoistej kontynuacji problemów związanych ze standardem ATX 3.0 oraz nowymi zasilaczami, które niekoniecznie muszą je dzierżyć, zmuszając nad do sięgania właśnie po adaptery 12VHPWR. Te z kolei niekoniecznie będą odpowiednio zaawansowane.
adaptery 12VHPWR, adaptery 12VHPWR, 12VHPWR
adaptery 12VHPWR, adaptery 12VHPWR, 12VHPWR

Adaptery 12VHPWR będą dla wielu koniecznością, a mogą okazać się utrapieniem

Dla przypomnienia, opisywane już przed rokiem złącze zasilania 12VHPWR, które możecie rozpoznawać również pod nazwą “złącza zasilania PCIe 5.0”, to 16-pinowy przewód w konfiguracji 12+4. Podczas gdy 12 pinów odpowiada za dostarczanie energii, pozostałe 4 są kontrolne i to one odpowiadają m.in. za odpowiednie dawkowanie napięcia, zależnie od sygnałów uzyskiwanych ze strony karty graficznej. Efekt tego można zaobserwować w przypadku flagowej karty graficznej NVIDIA – GeForce RTX 3090 Ti.

Czytaj też: Już wkrótce zadebiutuje seria Oppo F21s Pro z aparatem Microlens

Z 12VHPWR karty graficzne będą mogły czerpać z jednego przewodu nawet 150 watów mocy, co jest ekwiwalentem aż czterech 8-pinowych tradycyjnych złączy. Ten przewód jest więc wręcz kluczowy dla kart graficznych nowej generacji, w przypadku których flagowy GeForce RTX 4090 będzie się cechował TGP (Total Graphic Power) na poziomie 450 watów, co w przypadku modeli niereferencyjnych z całą pewnością przebije poziom 500 W, a pewnie nawet i 600 watów. To już poziomy, w przypadku których adaptery mogą być problematyczne, co potwierdziła właśnie organizacja PCI-SIG, która jest “świadoma potencjalnej wariancji termicznej dla adapterów 12VHPWR”.

Czytaj też: Przez 80 lat anteny miały istotny problem. Wkrótce zostanie rozwiązany

Informujemy, że PCI-SIG uzyskało informację, że niektóre implementacje złączy i zespołów 12VHPWR wykazują różnice termiczne, które w pewnych warunkach mogą powodować problemy z bezpieczeństwem. Chociaż specyfikacje PCI-SIG dostarczają informacji niezbędnych dla interoperacyjności, nie próbują one obejmować wszystkich aspektów prawidłowego projektowania, polegając na licznych, najlepiej znanych w branży metodach i standardowych praktykach projektowych. Ponieważ grupy robocze PCI-SIG obejmują wielu kompetentnych ekspertów w dziedzinie projektowania złączy i systemów, będą oni analizować dostępne informacje na temat tego problemu branżowego i pomagać w jego rozwiązaniu w odpowiednim zakresie.W miarę pojawiania się kolejnych szczegółów, PCI-SIG może przekazywać dalsze aktualizacje. W międzyczasie zalecamy członkom ścisłą współpracę ze swoimi dostawcami złączy i zachowanie należytej staranności przy stosowaniu połączeń o dużej mocy, szczególnie tam, gdzie mogą istnieć obawy o bezpieczeństwo.– czytamy w liście od organizacji PCI-SIG (via Wccftech).

Czytaj też: Test zestawu słuchawkowego Steelseries Arctis Nova 7 Wireless

Testerzy serwisu Wccftech przeprowadzili dodatkowo test adapterów, wykazując, że w przypadku podwójnego 8-pinowego adaptera obciążenie było równomierne i dwukrotnie przekroczyło wartość znamionową standardowego złącza. Z kolei w przypadku potrójnego 8-pinowego adaptera moc nie była proporcjonalnie rozłożona, przez co dwa złącza może i zachowały poziom poniżej 150 watów, ale trzecie dobiło już do 282,4 watów, czyli zaliczyło około ~88% wzrost.