Anker prezentuje ekologiczne przewody USB-C… z roślin

Firma Anker zaprezentowała niezwykłe przewody USB-C. Co może być niecodziennego w zwykłym kablu? Wykorzystane materiały, które czynią z nich produkt bardziej przyjazny dla środowiska.
Anker prezentuje ekologiczne przewody USB-C... z roślin
Anker prezentuje ekologiczne przewody USB-C... z roślin

Wiele firm elektronicznych stara się czynić swoje produkty bardziej przyjaznymi dla środowiska. Usprawniane są procesy produkcyjne, wykorzystywane materiały z recyklingu, a także tworzone zupełnie nowe tworzywa, które mają zmniejszyć ilość używanego plastiku. W podobną stroną poszła firma Anker, która właśnie zaprezentowała serię kabli ładujących USB-C.

Czytaj też: Doczekaliśmy się. Seria Huawei Mate 50 zadebiutowała oficjalnie

Choć w ostatnim czasie nasza uwaga zwrócona jest głównie na zagadnienie ładowarek — producenci wycofują je, by zmniejszyć ilość elektrośmieci — nie można zapominać również o przewodach. Każdego roku na całym świecie używa się około 622 mln kabli USB, a jak podaje Anker, ich produkcja wymaga około 43 tys. ton ropy i około 9 tys. ton plastiku. Patrząc na to, znalezienie choć trochę ekologiczniejszej formy ich produkcji jest czymś niezwykle istotnym.

Kable USB-C firmy Anker wykonano z mieszanki materiałów pochodzenia roślinnego

Oczywiście mowa o pokrywającej kable powłoce. Tutaj aż w 40% plastik zastąpiono materiałami roślinnymi takimi jak kukurydza i trzcina cukrowa, znacznie ograniczając zużycie plastiku na bazie ropy. Co istotne, zmiana wykorzystanego materiału odbyła się bez poświęcenia jakości, użyteczności i wytrzymałości. Przewody mogą wytrzymać do 20 tys. zgięć.

Przy okazji zmieniono również opakowanie produktu — te nadaje się do recyklingu, a nadruk wykonano z tuszu sojowego, więc zarówno z samych przewodów, jak i opakowań zniknęło bardzo dużo plastiku.

Czytaj też: Nie tylko Snapdragon, ale też Dimensity – TSMC zgarnia produkcję tegorocznych flagowych układów

Anker daje nam do wyboru dwa warianty (dostępne w kilku rozmiarach):

  • Anker 541 USB-C na Lightning w cenie 18,99 – 21,99 dolarów,
  • Anker 543 USB-C na USB-C za 16,99 – 19,99 $.

Przewody można kupić na Amazonie i w oficjalnym sklepie Anker.