Kamień milowy rozwoju Wi-Fi 7. Intel i Broadcom zestawili wydajne połączenie

Wedle szacunków IEE (organu zarządzającego standardami sieci bezprzewodowych), standard Wi-Fi 7 odpowiadający Wi-Fi 802.11be doczeka się prezentacji dopiero w 2024 roku, a wkrótce potem nastąpi jego komercyjne wdrożenie. Prace nad nim trwają więc już od dawna i realizuje je m.in. Intel i Broadcom, którzy ogłosili właśnie kamień milowy rozwoju Wi-Fi 7.
Kamień milowy rozwoju Wi-Fi 7, Intel i Broadcom zestawili wydajne połączenie
Kamień milowy rozwoju Wi-Fi 7, Intel i Broadcom zestawili wydajne połączenie

Intel i Broadcom zapewnili kamień milowy rozwoju Wi-Fi 7

Zanim przejdziemy do ogłoszenia, przypomnijmy, że transfery Wi-Fi 7 zbliżają się do poziomu 40 Gb/s, częstotliwości obejmują pasmo 2,4-, 5- i 6-GHz, a dodatki technologiczne m.in. technologie MLO (Multi-Link Operation), łączącą wiele kanałów na różnych pasmach częstotliwości. To ma pozwolić na bardziej stabilne strumieniowanie 8K i granie w chmurze. Ponoć finalnie Wi-Fi 7 usunie nawet potrzebę stosowania kabli Ethernet, ale to będzie tyczyć się zapewne jedynie ułamka scenariuszy.

Czytaj też: Allegro Care – dodatkowe ubezpieczenie dla nowej oraz używanej elektroniki w kilka minut

Za kilka lat porzucimy przewody Ethernet, demonstracja Wi-Fi 7, Wi-Fi 7

Przechodząc już do ogłoszenia, firmy Intel Corporation i Broadcom zaprezentowały wspólnie pierwszą w branży demonstrację sieci Wi-Fi 7, w której szybkość transmisji w trybie over-the-air przekroczyła 5 gigabitów na sekundę (Gb/s). W tej próbie wykorzystano laptopa z nieokreślonym dokładnie procesorem Intel Core i modułem Wi-Fi 7, łącząc go z punktem dostępowym Wi-Fi 7 firmy Broadcom.

Czytaj też: Qualcomm ogłasza nowe układy Snapdragon, które wkrótce napędzą pierwsze smartfony

Dzisiejszy kamień milowy wysyła jasny komunikat: ekosystem jest gotowy i Wi-Fi 7 jest tutaj, aby zapewnić niezwykłą pojemność i szybkie prędkości do rozszerzenia gigabitowego łącza szerokopasmowego. Niezawodna komunikacja o niskich opóźnieniach zapewniana przez Wi-Fi 7 jest kluczowym elementem wizji firmy Broadcom, która chce połączyć wszystko w miarę tego, jak Internet będzie ewoluował w kierunku kolejnej iteracji, pełnej wciągających doświadczeń. Współpraca w branży jest kluczem do urzeczywistnienia tej bezprecedensowej łączności i byliśmy zachwyceni współpracą z Intelem, aby osiągnąć kolejną branżową nowość– powiedział Vijay Nagarajan, wiceprezes Wireless Connectivity Division, Broadcom.

Czytaj też: Xiaomi 12T jeszcze co prawda nie zadebiutował, ale komuś już udało się go kupić

Wi-Fi 7 zdecydowanie będzie należeć do tych “małych rewolucji” sieciowych w dobie bezprzewodowości, Internetu Rzeczy, szeregu bezprzewodowych i łączących się ze sobą nawzajem gadżetów oraz strumieniowania z serwerów wszystkiego – od filmów i seriali po nawet gry wideo. Jak to zwykle bywa z kolejnymi iteracjami technologii, Wi-Fi 7 zaoferuje jeszcze wyższe prędkości transmisji, ale w porównaniu do nich będzie zapewniał znacznie wyższy przeskok możliwości.