Niewidzialna CAPTCHA. Sprawdzi, czy jesteś człowiekiem i nawet nie da o sobie znać

Z CAPTCHA miał do czynienia każdy z Was, choć możecie nawet sobie z tego nie zdawać sprawy. Mowa o tej charakterystycznej weryfikacji, która pozwala uwierzytelnić to, że rzeczywiście jesteście ludźmi po wpisaniu losowych znaków lub wyklikaniu “obrazków z XYZ”. Niewidzialna CAPTCHA nas od tego uwolni i są duże szanse, że wkrótce odczujemy to na własnej skórze, bo firma Cloudflare ogłosiła otwartą betę Turnstile, czyli właśnie “niewidzialną alternatywę dla CAPTCHA”.
Niewidzialna CAPTCHA
Niewidzialna CAPTCHA

Jak działa Turnstile firmy Cloudflare? To istna “niewidzialna CAPTCHA”

Turnstile może wykorzystać każdy na swojej stronie internetowej poprzez wywołanie prostego API. Jego skonfigurowanie jest bardzo proste, bo w tym celu wystarczy utworzyć konto Cloudflare i przejść do zakładki Turnstile na pasku nawigacyjnym, w której to uzyskujemy potrzebne klucze. Następnym krokiem jest zastąpienie fragmentu kodu w swojej aplikacji i sprawdzenie adresu URL.

Czytaj też: Allegro Smart Week lada moment. Rekordzista zaoszczędził fortunę na kosztach wysyłek

Ten sposób walidacji, czy aby za żądaniami nie czai się wredny bot, ma za zadanie uprościć i przyspieszyć użytkownikom korzystanie ze stron Internetowych. Jak to jednak działa, że w miejsce charakterystycznych “zagadek” zostanie zaimplementowane… nic?

Czytaj też: Specyfikacja Oppo A17K wyciekła. Premiera tuż za rogiem?

Oczywiście to “nic”, to tylko nasza perspektywa, bo we praktyce system Turnstile wykorzystuje nieinwazyjne wyzwania oparte na telemetrii i zachowaniu podczas sesji. Brzmi to wprawdzie, jak rozwiązanie, które można łatwo obejść, ale firma Cloudflare zapowiedziała, że algorytmy Turnstile będą ciągle zmieniane, aby utrzymać boty na dystans.

Z Turnstile, dostosowujemy rzeczywisty wynik wyzwania do indywidualnego użytkownika/przeglądarki. Najpierw uruchamiamy serię małych, nieinteraktywnych wyzwań JavaScript, zbierających więcej sygnałów o środowisku odwiedzającego. Wyzwania te obejmują proof-of-work, proof-of-space, sondowanie web API oraz różne inne wyzwania związane z wykrywaniem błędów przeglądarki i ludzkiego zachowania. W rezultacie możemy dostosować trudność wyzwania do konkretnego żądania.Turnstile zawiera również modele uczenia maszynowego, które wykrywają wspólne cechy użytkowników końcowych, którzy byli w stanie przejść wyzwanie wcześniej. Twardość obliczeniowa tych początkowych wyzwań może się różnić w zależności od odwiedzającego, ale jest ukierunkowana na szybkie działanie.– tłumaczy firma.