Niszczyciel samolotów przetestowany na myśliwcu Gripen E. Te pociski są czterokrotnie szybsze od dźwięku

W ostatni tydzień sierpnia dowiedzieliśmy się o historycznym teście, w którym to szwedzki koncern Saab przeprowadził pierwsze testowe odpalenie zaawansowanego pocisku Meteor z wykorzystaniem Gripen E. Sprawdzian zakończył się sukcesem, co potwierdziło możliwość stosowania tych zaawansowanych pocisków w połączeniu z szwedzkim lekkim myśliwcem wielozadaniowym produkowanym zresztą przez koncern lotniczy SAAB.
https://www.chip.pl/wp-admin/Niszczyciel%20samolot%C3%B3w%20przetestowany%20na%20my%C5%9Bliwcu%20Gripen%20E,%20Meteor,%20%20pociski%20s%C4%85%20czterokrotnie%20szybsze%20od%20d%C5%BAwi%C4%99kupost.php?post=1282683&action=edit
https://www.chip.pl/wp-admin/Niszczyciel%20samolot%C3%B3w%20przetestowany%20na%20my%C5%9Bliwcu%20Gripen%20E,%20Meteor,%20%20pociski%20s%C4%85%20czterokrotnie%20szybsze%20od%20d%C5%BAwi%C4%99kupost.php?post=1282683&action=edit

Gripen E odpalił pocisk Meteor. To istny “niszczyciel samolotów” wroga

W ramach tego testu kosztujący dwa miliony dolarów pocisk typu BVRAAM został z powodzeniem wystrzelony w stronę celu na wysokości ~5 kilometrów nad poligonem Vidsel w północnej Szwecji. Ten opracowany przez koncern MBDA pocisk to jeden z najbardziej zaawansowanych Beyond Visual Range Air-to-Air Missile, który może działać w najbardziej wymagających środowiskach. Może z powodzeniem zniszczyć wiele różnych celów – od samolotów myśliwskich po małe bezzałogowe statki powietrzne i pociski manewrujące.

Czytaj też: Kontrowersyjna decyzja Koreańczyków. Pierwszy południowokoreański lotniskowiec CVX zaprzepaszczony?

Dlaczego we wstępie wspomniałem, że był to test “historyczny”? Bo podobnie jak “historyczne czasy”, które możemy rozpoznać po tym, że zmienia się wiele i szybko, oddanie na służbę pocisku Meteor w połączeniu z Gripen E zwiększyłoby znacząco możliwości tego myśliwca w walce powietrznej. Ten pocisk, będący owocem programu Meteor, to istny niszczyciel wrogiego lotnictwa, który powstał z racji jednego z najbardziej udanych europejskich projektów obronnych.

Czytaj też: Turecki nowoczesny okręt podwodny. Tym właśnie ma być wyjątkowy MILDEN

W nim Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Szwecja połączyły siły, aby stworzyć ten zmieniający oblicze pocisk do walki powietrznej. To pocisk powietrze-powietrze z silnikiem ramjet, którego zasięg wynosi 200 km, co oznacza, że pilot wcale nie musi widzieć celu, aby w niego trafić. Pewność zestrzelenia utrzymuje się jednak na niższym poziomie, bo ~60 kilometrów za sprawą prędkości powyżej Mach 4 oraz naprowadzaniu inercyjnemu i aktywnemu. Dodatkowo system napędu pozwala pociskowi aktywnie dostosowywać swoją prędkość celu poprzez aktywną manipulację ciągiem.