Są szanse, że nawet wersje -KF procesorów Meteor Lake będą w stanie wyświetlić obraz. To świetna wiadomość, zważywszy na to, że samo iGPU w tych układach ma być potężne
Intel zadecydował, że od Meteor Lake, czyli Core 14. generacji, jego procesory będą posiadały dedykowany fizyczny fragment “Standalone Media” Graphics Technology (GT) do przetwarzania wideo i audio. Oznacza to przeniesienie procesu kodowania i dekodowania z rdzenia graficznego do dedykowanego silnika medialnego, co w efekcie umożliwi odtwarzanie wideo bez udziału GPU. Co ciekawe, jednostka ta ma zostać wykonana na całkowicie osobnej matrycy krzemowej, choć Intel nie wspominał o takiej dywersyfikacji rdzeni podczas niedawnej konferencji.
Czytaj też: Test Jabra Elite 7 Pro. Te słuchawki wykrywają wibrację Waszej szczęki
Począwszy od Meteor Lake, funkcjonalność multimediów została przeniesiona do nowego, drugiego GT na poziomie sprzętowym. Ten nowy GT, określany w specyfikacji jako “standalone media”, ma własne GuC, zarządzanie energią/forcewake itp. Ogólne rejestry GT dla nośników autonomicznych zaczynają się od 0x380000, ale poza tym używają tych samych offsetów MMIO, co podstawowe GT– czytamy w liście zmian w jądrze Linuxa.
Czytaj też: Ogromny spadek dostaw kart graficznych. Złoty okres dla firm się skończył, ale dla graczy dopiero zaczął
Dla przypomnienia, procesory Meteor Lake zadebiutują w II połowie 2023 roku i wprowadzą do konsumenckiej oferty Intela pierwsze układy wielomatrycowe (MCM). Do tej pory wspominało się o kontynuowaniu podziału rodzaju rdzeni na znane już doskonale Performance oraz Efficient, ale wedle nieoficjalnych wieści, Intel szykuje też trzeci rdzeń – Low Power Efficient Core (LP E-Core).
Czytaj też: Powrót do szkoły 2022 – Canon do szkoły i do… plecaka
Te dwa najważniejsze będą łączyć architekturę Redwood Cove (rdzenie Performance) z architekturą Crestmont (rdzenie Efficient). Z racji układu MCM, matryce krzemowe będą różne. Tak też te z rdzeniami CPU będą produkowane z wykorzystaniem procesu Intel 4, czyli odpowiedniku 7-nm technologii, procesor graficzny (iGPU) na bazie 5-nm procesu TSMC, a krzem odpowiedzialny za operacje wyjścia i wejścia oraz całe SoC z udziałem 6-nm również procesu TSMC. Do 5-składnikowej “mieszanki procesowej” zaliczy się też interpozytor produkowany przy użyciu 22-nm węzła.