Macie płytę MSI? Ostatnia aktualizacja Windowsa 11 może Was zaboleć

Właściciele płyt głównych MSI, którzy zdecydowali się na konkretny rodzaj przeprowadzenia undervoltingu lub overclockingu procesora Intela, powinni raczej wstrzymać się z aktualizacją systemu Windows 11, jeśli chcą zachować w pełni sprawny sprzęt. Jak wynika z informacji opublikowanych na Reddicie MSI_Gaming, ostatnia aktualizacja Windowsa 11 “psuje” bowiem narzędzia do podkręcania z poziomu samego systemu.
test MSI MEG Z690 ACE, recenzja MSI MEG Z690 ACE, opinia MSI MEG Z690 ACE
test MSI MEG Z690 ACE, recenzja MSI MEG Z690 ACE, opinia MSI MEG Z690 ACE

Aktualizacja Windowsa 11 powoduje problemy u konkretnych właścicieli płyt głównych MSI i procesorów Intela

Po aktualizacji Windowsa 11 do najnowszej wersji (obecnie nadal nie wiadomo, która dokładnie paczka ze zmianami to powoduje) osoby chcące dostosować ustawienia swojego procesora Intel Core z poziomu systemu i z wykorzystaniem stosownych aplikacji spotkają się ze smutną prawdą – możliwość ta została zablokowana. Wszystko przez to, że aktualizacja automatycznie włącza technologię Virtualization-Based Security (VBS) w systemach Windows 11.

Czytaj też: Nowa seria smartfonów Samsung Galaxy może być wyposażona w łączność satelitarną

W praktyce VBS, a dokładniej mówiąc, funkcje, których działanie umożliwia, zabezpieczają system przed wykonaniem potencjalnie złośliwego kodu, który nie przejdzie testów poprawności. System w założeniu ma wykrywać, że dany kod tylko podszywa się pod bezpieczne aplikacje i sterowniki. Działa to tak, że system generuje wirtualne środowisko oraz zabezpiecza region w pamięci operacyjnej, który jest całkowicie odizolowany od reszty systemu i jest niczym “poligon testowy”.

Jak przyspieszyć Windowsa 11, Wyłączenie VBS

Czytaj też: Powrót do szkoły 2022 – laptopy Lenovo polecają się na studia

Oczywiście wszystko dzieje się w tle, a samo rozwiązanie blokuje obchodzenie zabezpieczeń poprzez podszywanie się złośliwego kodu pod sterowniki, mające znacznie wyższy poziom uprawnień względem tradycyjnych aplikacji, czy .exe’ców. W praktyce VBS blokuje też dostęp do pewnych rejestrów w systemie operacyjnym, a w tym do fragmentu, który jest potrzebny do obsługi programowych funkcji podkręcania.

Czytaj też: Pojawiają się kolejne szczegóły dotyczące układu Tensor G2 od Google

Rozwiązanie problemu jest proste – wystarczy tylko znaleźć ustawienie odpowiadające za VBS i wyłączyć tę technologię. Obniży to jednak poziom bezpieczeństwa, dlatego dobrze, że MSI pracuje już nad aktualizacją BIOS, która ma naprawić problem i umożliwić undervolting i overclocking z poziomu systemu nawet przy włączonym VBS.