Nowy pogromca dronów od polskiego ZMT. W roli głównej karabin kalibru 12,7 mm

Podczas MSPO 2022 prezentacji doczekał się stary-nowy pogromca dronów od polskiego ZMT, czyli Zakładów Mechanicznych Tarnów, wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nie jest bowiem czymś zupełnie nowym, a wersją zaprezentowanego wcześniej systemu, która doczekała się implementacji na przedziale transportowym pickupa Ford F6060.
Obejrzyjcie w akcji antydronowy system z Polski, antydronowy system z Polski
Obejrzyjcie w akcji antydronowy system z Polski, antydronowy system z Polski

Specjaliści z ZMT przystosowali “pogromcę dronów” do podwozia pickupa

Za ten antydronowy system odpowiadają specjaliści wszelakiej maści z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. i Wojskowej Akademii Technicznej. Połączyli głowicę optoelektroniczną do detekcji i namierzania celów (wyposażoną w wysokiej klasy kamerę dzienną i termalną o zasięgu 13600 metrów) i dalmierz laserowy o zasięgu 3-12000 metrów z wielolufowym karabinem maszynowym. Ten zestaw w połączeniu ze sterownikiem do zdalnego sterowania trafił na zdalnie sterowaną jednostkę ogniową.

Czytaj też: Nowy okręt podwodny Brazylii już na służbie. Niegdyś taki typ mógł trafić w ręce Polaków

Uzbrojenie systemu stanowi WLKM, czyli wielolufowy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm (NATOwskimi 12,7 x 99), który ma dostęp do 400 sztuk amunicji. Jego skuteczny zasięg wynosi do 2200 metrów, a szybkostrzelność teoretyczna sięga 3600 strzałów na minutę. W teorii służy do niszczenia celów powietrznych z dronami na czele, ale w praktyce może również zaszkodzić śmigłowcom, samolotom czy celom naziemnym, a nawet pełnić funkcje systemu obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu czy „ostatniej szansy” w momencie, gdy inne systemy zawiodą.

Widzieliśmy go już w akcji w wersji stacjonarnej

Czytaj też: Szczegóły nowej części antybalistycznej tarczy Polski. Wspomoże nas koncern MBDA

Częścią tego 660-kilogramowego systemu o wielkości 1,9 x 1,3 x 1,6 metra jest też stacja radiolokacyjna. Ta obejmuje m.in. wielofunkcyjny dopplerowski radar z trzema nieruchomymi antenami AESA 4D i umożliwia wykrywanie przemieszczających się dronów klasy mini na odległości 10 km i śmigłowców do 23 km. System kontroli ognia zawiera algorytmy automatycznego śledzenia celów oraz automatyczne namierzanie celu od wykrycia przez radar do celowania uzbrojeniem.