Nierówności w przypadku SSD nowej generacji. Rewolucja nie przejdzie gładko

Wydajność każdego dysku SSD określa zarówno kontroler, jak i kości pamięci, czyli nieustannie współpracujący ze sobą duet. W przypadku nowej ery z PCIe 5.0 w roli głównej wszystko jest już gotowe, aby wnieść wydajność SSD na wyższy poziom, ale dyskowa rewolucja nie przejdzie zbyt gładko, zważywszy na ograniczenia niektórych układów pamięci NAND.
SSD nowej generacji, PCIE 5.0, SSD PCIe 5.0
SSD nowej generacji, PCIE 5.0, SSD PCIe 5.0

Samo w sobie połączenie PCIe 5.0 jest w stanie osiągnąć 15,75 GB/s transferu. SSD nowej generacji jednak nawet się do tego poziomu nie zbliżą

Konsumenckie dyski SSD na PCIe 5.0 będą wykorzystywać przede wszystkim kontroler firmy Phison w postaci PS5026-E26. Ten zapewnia transfery do 13 GB/s, ale i tak większość zapowiedzianych już dysków przez różnych producentów może pochwalić się prędkościami na poziomie “tylko” 10 GB/s. Powodu należy doszukiwać się w samych pamięciach, z którymi producenci parują ten kontroler. W praktyce bowiem PS5026-E26 zapewnia tradycyjną już liczbę ośmiu kanałów, które wspomagają różne prędkości transferu danych, ale wymagają pamięci 3D NAND z interfejsem 2400 MT/s, aby rozwinąć skrzydła. Tych z kolei brakuje.

Czytaj też: Wymiana baterii w modelach z serii iPhone 14 to naprawdę drogi interes

Sam w sobie kontroler PS5026-E26, mający być najpowszechniejszym kontrolerem w momencie premiery dysków SSD PCIe 5.0, która ma nastąpić w tym roku, jest imponujący. Mowa o wspomnianych 13 GB/s odczytu i 12 GB/s zapisu sekwencyjnego, a przy tym odpowiednio 1,5 i 2 mln IOPS w losowym odczycie i zapisie. To jednak poziom nieosiągalny dla większości zapowiedzianych już SSD PCIe 5.0:

  • GOODRAM – 10 GB/s
  • Corsair – 10 GB/s
  • GALAX – 12 GB/s
  • MSI – 12 GB/s
  • T-Force – 12 GB/s
  • AORUS – 12,5 GB/s
  • APACER – 13 GB/s
  • KIOXIA – 14 GB/s
  • XPG – 14 GB/s

Czytaj też: Huawei wróci do łask? USA ponownie przyjrzało się nałożonym sankcjom

Większość kości pamięci na rynku obsługuje bowiem wyłącznie transfer 1600 MT/s z małymi wyjątkami pokroju 232-warstwowej pamięci Microna, której produkcja dopiero ruszyła. Niestety producenci samych NAND (pomijając Microna) nie rozwinęli jeszcze tak imponujących kości, co oznacza, że z początku dyski SSD na PCIe 5.0 będzie można kupić głównie z układami pamięci o transferze 1600 MT/s (176-warstwowe). Są też szanse, że tych z NAND 2400 MT/s zwyczajnie będzie brakować z racji tylko jednego dostawcy. Z czasem ulegnie to oczywiście zmianie, bo Micron zacznie produkować ich więcej, a SK Hynix dołączy do konkurencji, wprowadzając na rynek 238-warstową pamięć w połowie 2023 roku.