Tryb incognito w Chrome na Androidzie dostanie ważną funkcję zwiększającą bezpieczeństwo

Z trybu incognito w przeglądarce korzystamy z różnych powodów i najczęściej nie chcemy, by ktoś niepowołany zobaczył, co akurat przeglądamy. Dlatego właśnie przeglądarka Chrome na Androidzie da możliwość stosownego ich zabezpieczenia.
chrome 103, chrome 102 Google Chrome na Androida dostaje nowy skrót na pasku narzędzi
chrome 103, chrome 102 Google Chrome na Androida dostaje nowy skrót na pasku narzędzi

Już jakiś czas temu system iOS wdrożył w niektórych aplikacjach Google “ekran prywatności” wymagający uwierzytelnienia Face ID lub Touch ID w celu dostania się do treści.

Teraz coś takiego dostaje także Chrome na Androidzie, choć na razie dotyczy to jedynie trybu incognito

Tryb prywatny ma na calu ukrycie naszej aktywności w sieci, jednak nie chroni nas przed podejrzeniem przez osoby trzecie tego, co przeglądamy. W końcu czasem może zdarzyć się sytuacja, gdy pożyczamy komuś ma moment nasz smartfon, całkiem zapominając o tym, że mamy na nim otwarte karty, których ta osoba nie powinna zobaczyć. Tutaj z pomocą przychodzi nowe zabezpieczenie wdrażane przez Google w przeglądarce Chrome na Androidzie.

Czytaj też: Najnowsza wersja iOS 16 wprowadza procentowy wskaźnik stanu baterii we wszystkich iPhone’ach z Face ID

Nowa funkcja pozwala nam na zabezpieczenie kart w trybie incognito przy pomocy odcisku palca lub PIN-u. Gdy mamy otwarte karty w trybie prywatności i wyjdziemy z Chrome, powrót do nich będzie wymagał uwierzytelnienia. Na naszym ekranie pojawi się szare okno z logo incognito pośrodku i opcją “Odblokuj incognito”. Wówczas właśnie system podda nas weryfikacji i dopiero po uznaniu, że “my to my” da nam dostęp do kart w trybie prywatności.

Źródło: 9to5google

Czytaj też: Oppo świętuje osiemnastkę. Z tej okazji tnie ceny smartfonów o połowę!

Można ją włączyć/wyłączyć w Ustawieniach > Prywatność i bezpieczeństwo > Zablokuj karty incognito po wyjściu z Chrome (użyj blokady ekranu, aby zobaczyć otwarte karty incognito). Flaga pojawiła się już w Chrome 105 w stabilnym kanale, ale nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich. Jednak wydaje się, że to tylko kwestia czasu, ż zostanie powszechnie wdrożona.