Wielkie drony podwodne Chin. Nowe zdjęcie zdradza szczegóły i rodzi pytania

Przeglądanie najnowszych zdjęć satelitarnych popłaca. Ponownie satelity Maxar Technologies pozwoliły światu zajrzeć za kurtynę chińskich tajemnic i programów, ujawniając wielkie drony podwodne Chin. To więc tak zwane XLUUV – Extra-Large Uncrewed Underwater Vehicles, które zostały ustawione na nabrzeżu w bazie chińskiej marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim. Nie byłoby w tym nic nietypowego, gdyby nie fakt, że te podwodne drony nie były do tej pory w ogóle zapowiadane, a plany Chin nigdy nie wspominały o programie tego typu.
Wielkie drony podwodne Chin,
Wielkie drony podwodne Chin,

Zdjęcia satelitarne ujawniły dwa drony podwodne Chin

“Wielkie podwodne drony” nie sugerują czegoś wybitnego na polu bitwy, ale w praktyce będą wręcz rewolucyjne w przysłowiowej “wojnie jutra”. W rzeczywistości uważa się, że te drony będą kluczową częścią marynarek wojennych i zdecydowanie możemy w to uwierzyć, patrząc na to, czego dokonują obecnie drony powietrzne w armiach lądowych. Obecnie pewne jest, że rozwija je Rosja, Australia, USA i właśnie Chiny, chcąc uzyskać dostęp do platform, które będą w stanie realizować różnego rodzaju misje niskim kosztem i potencjalnie przez długie lata, jeśli zapewni się im odpowiednie źródło zasilania.

Czytaj też: Rosyjski szturmowy Su-25 rozbił się po starcie. Liczba samolotów Rosji kurczy się

Wszystkie główne zalety podwodnych dronów sprowadzają się do tego, że porzucają załogę na rzecz zdalnie sterowanych, a być może nawet autonomicznych systemów. Czyni to z nich idealne wręcz platformy ISR (do wywiadu, obserwacji i rozpoznania), choć ogólne rozmiary potencjalnie mogą umożliwić im też pełnienie bardziej bojowych funkcji z rozstawianiem min na czele.

Czytaj też: Chińska torpeda napędzana borem. Będzie latać i pływać, zanim zniszczy cel

Chińskie drony podwodne są objęte tradycyjną tajemnicą państwową, jaką posługuje się chiński przemysł zbrojeniowy od dłuuugich lat. Tym razem również możemy więc jedynie snuć domysły co do tego, czym dokładnie są XLUUV uchwycone na zdjęciu satelitarnym, które znajdowały się we wspomnianej bazie morskiej na przestrzeni marca i kwietnia 2021 roku (tak, odkryto je dopiero po prawie półtorej roku). Pewne jest tylko to, że XLUUV rzeczywiście są, bo ich gabaryty wpisują się idealnie między zwyczajne drony, a okręty podwodne.

Czytaj też: Napędzą najbardziej imponujące myśliwce. Adaptacyjne silniki osiągnęły kamień milowy rozwoju

Pierwszy XLUUV z opływowym dziobem i dwoma śrubami na tyle ma około 16 metrów długości i 2 metry średnicy. Z kolei drugi ma już prostszą i smuklejszą, ale za to dłuższą formę (~18 metrów długości). Taka różnorodność wskazuje, że Chiny mogą w rzeczywistości testować obecnie różne formy XLUUV, aby zadecydować, którą należy ulepszyć i posunąć do produkcji masowej.