Idealne wydruki 3D ze stali nierdzewnej wreszcie możliwe! Pomogły promienie rentgenowskie

Do tej pory wszystkie wydruki 3D ze stali nierdzewnej były problematyczne pod kątem finalnej jakości i charakterystyki wydruku. Problem sprowadzał się do tego, że wydruki ze stali nierdzewnej nie dorównywały tym tradycyjnie wytworzonym, ale to już przeszłość. Wyniki badań zostały opublikowane w listopadowym numerze Additive Manufacturing wskazują jasno, że naukowcy National Institute of Standards and Technology (NIST), University of Wisconsin-Madison oraz Argonne National Laboratory rozwiązali ten problem, wprowadzając wydruki 3D ze stali nierdzewnej w zupełnie nową erę.
wydruki 3D ze stali nierdzewnej
wydruki 3D ze stali nierdzewnej

Wydruki 3D ze stali nierdzewnej przestały być dalekie od ideału

Wspomniane osiągnięcie może sprawić, że druk 3D stanie się bardziej opłacalny i elastyczny dla producentów przedmiotów ze stali nierdzewnej stopu 17-4 PH. Metoda wykorzystana do zbadania substancji w tym badaniu może również położyć podwaliny pod lepsze zrozumienie sposobu drukowania różnych substancji i prognozowania ich właściwości i wydajności. Do uzyskania potrzebnych danych wykorzystano bowiem wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie z akceleratora cząstek.

Czytaj też: Po raz pierwszy zaobserwowano “niewidzialne” zjawisko. Nadprzewodniki wysokotemperaturowe bez tajemnic?

Kiedy myślisz o produkcji addytywnej metali, zasadniczo spawamy miliony maleńkich, sproszkowanych cząstek w jeden kawałek za pomocą źródła o dużej mocy, takiego jak laser, topiąc je w ciecz i chłodząc w ciało stałe. Ale tempo chłodzenia jest wysokie, czasami wyższe niż milion stopni Celsjusza na sekundę, a ten ekstremalny stan braku równowagi tworzy zestaw niezwykłych wyzwań pomiarowych– powiedział fizyk NIST Fan Zhang, współautor badania.

Czytaj też: Hipersoniczne samoloty na węgiel! Eksperymenty chińskich naukowców zakończone sukcesem

Naukowcy zaczęli zastanawiać się, co dokładnie mogą zrobić, aby zrozumieć, co dzieje się podczas szybkich zmian temperatury i zorientować strukturę wewnętrzną w kierunku martenzytu. Aby zbadać szybkie zmiany strukturalne, które zachodzą w ciągu milisekund, potrzebowali specjalistycznych narzędzi i tak wpadli na synchrotronową dyfrakcję rentgenowską, w której to promienie X oddziałują z materiałem i tworzą sygnał, który jest jak “odcisk palca odpowiadający specyficznej strukturze krystalicznej materiał”. Z tą wiedzą autorzy byli w stanie dostroić skład stali, aby znaleźć zestaw kompozycji składających się tylko z żelaza, niklu, miedzi, niobu i chromu, które spisały się idealnie.

Czytaj też: Transformatory energetyczne będą bardziej niezawodne. To pokłosie ostatnich postępów

Kontrola składu jest naprawdę kluczem do drukowania 3D stopów. Kontrolując skład, jesteśmy w stanie kontrolować sposób jego krzepnięcia. Pokazaliśmy również, że w szerokim zakresie szybkości chłodzenia, powiedzmy między 1000 a 10 mln stopni Celsjusza na sekundę, nasze kompozycje konsekwentnie skutkują w pełni martenzytyczną stalą 17-4 PH– powiedział Zhang.