Wyprzedzi potrzeby armii USA. Przed tym szpiegiem nie ukryje się żadna tajemnica

Bombardier Global 6500 firmy Sierra Nevada Corporation to jeden z najbardziej rozpoznawalnych biznesowych odrzutowców na świecie. Na kartach historii może zapisać się jednak jako “coś więcej”, bo to na jego podstawie wspomniana firma rozwija RAPCON-X w oczekiwaniu na program armii amerykańskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z wizją SNC, ten samolot dosłownie wyprzedzi potrzeby armii USA.
Wyprzedzi potrzeby armii USA, potrzeby armii USA,
Wyprzedzi potrzeby armii USA, potrzeby armii USA,

Armia USA jeszcze nie wie, że będzie go potrzebować. Firma SNC chce sprawić, że RAPCON-X wyprzedzi potrzeby armii USA

Sierra Nevada Corporation to amerykańska firma z branży lotniczej i obronnej, która postanowiła wyprzedzić działania Armii USA, ale tak naprawdę po prostu rozszerzyć swoją ofertę o samolot szpiegowski. Jak zamierzała, tak też zrobiła i przed rokiem zaczęła opracowywać nowy samolot do prowadzenia wywiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR) latający na dużej wysokości.

Czytaj też: Słynny dron dla Polaków. Oto pierwszy polski Bayraktar TB2

W tym projekcie firma połączyła platformę Aerial Intelligence, Surveillance and Reconnaissance (AISR) o nazwie RAPCON-X z podstawami wspomnianego odrzutowca biznesowego, choć nie ma na niego żadnego klienta. Na ten cel wydała już ponad 200 milionów dolarów z własnej kieszeni, aby zmodyfikować dwa egzemplarze Bombardier Global 6500 do roli prototypów swojej nowej technologii.

Staramy się zbudować coś, czego armia i DoD będą potrzebować. SNC ma długą historię tworzenia rozwiązań dla trudnych wyzwań i rozumiemy, że ten proces nigdy się nie kończy. Jesteśmy w branży od prawie 60 lat i rozumiemy, że czasami potrzeby pojawiają się w tempie, które nie odpowiada procesom zamówień rządowych. Nasz udokumentowany rodowód w dostarczaniu rozwiązań dla DOD i międzynarodowych klientów, w połączeniu z zespołem najlepszych inżynierów, daje nam możliwość zidentyfikowania potrzeb jutra i zajęcia się nimi już dziś– powiedział Tim Harper, starszy dyrektor ds. rozwoju biznesu w dziale Mission Solutions and Technologies firmy SNC.

Czytaj też: Tak skurczyły się zasoby rosyjskiej armii. Podsumowujemy pewne straty Rosji w 2022 roku

Firma postawiła więc wiele na jedną kartę, wydając setki milionów dolarów na opracowanie czegoś, co nie ma nawet zagwarantowanego wejścia do sprzedaży. Jeśli jednak wejdzie, będzie w stanie pomieścić wybrany przez klienta pakiet do misji ISR i sam w sobie doczeka się wielu specyficznych modyfikacji z myślą o zastosowaniu wojskowym. Warto podkreślić, że specyficzne modyfikacje zostały opracowane przy użyciu inżynierii systemowej opartej na modelach z otwartą architekturą.

Czytaj też: Hipersoniczne niszczyciele okrętów w planie USA. Czym jest program HALO amerykańskiej marynarki?

Ta ma na celu dostosowanie dowolnego czujnika potrzebnego użytkownikowi do wykonania misji. Z kolei RAPCON-X został zaprojektowany tak, aby zapewniać dowódcom najbardziej aktualne, dokładne i istotne informacje taktyczne, czyli SIGINT. Te będą przesyłane z powrotem do analityków działających w stacjach naziemnych poza wrogimi obszarami.