Ciekły azot wniósł możliwości GeForce RTX 4090 na wyżyny. Jakie rekordy pobito?

Nie musieliśmy długo czekać na chłodne rendez vous karty graficznej GeForce RTX 4090 z LN2, które wbrew pozorom, nie było potrzebne do wyciśnięcia rekordów. Wczoraj okazało się, że wystarczy do tego nawet tradycyjne chłodzenie powietrzne, choć jak wiadomo, im to chodzenie jest lepsze, tym lepsze efekty można uzyskać i tak oto ciekły azot wniósł możliwości GeForce RTX 4090 na wyżyny… zupełnie nowe wyżyny.
Ciekły azot wniósł możliwości GeForce RTX 4090, ciekły azot GeForce RTX 4090
Ciekły azot wniósł możliwości GeForce RTX 4090, ciekły azot GeForce RTX 4090

Możliwości GeForce RTX 4090 są wyższe niż myśleliśmy. Ich odblokowanie wymaga jednak ciekłego azotu

Za mariaż ciekłego azotu z GeForce RTX 4090 odpowiada wspierany przez firmę Galax zespół TecLab OC z Brazylii, który po małych przeróbkach zdołał podkręcić tego flagowca do rekordowych wartości. Mowa o podbiciu taktowania procesora graficznego do poziomu 3,45 GHz, na którym to wydajność… zaczęła spadać. Jest to wprawdzie rekord sam w sobie, ale z racji spadku wydajności zespół musiał zmniejszyć prędkość zegara, zanim był w stanie uruchomić benchmarki. Najpewniej w grę wchodził wariant GeForce RTX 4090 SG (Serious Gaming) z niestandardowym laminatem, bo przerobionym tak, aby wspierać wyższe taktowanie.

Czytaj też: Od listopada Allegro podnosi stawki za dostawy. Dostali nowy cennik od InPostu

Tak jak rdzeń GeForce RTX 4090 SG dobija do 3,075 GHz z wykorzystaniem 4-wentylatorowoego chłodzenia domyślnego tak przy wyższych napięciach i chłodzeniu LN2, tę wartość można podbić do 3,45 GHz i postarać się nawet o wyższe transfer danych, podbijając szybkość GDDR6X do 24 GT/s. Wymagało to usunięcie kontrolera limitu mocy, dodania sond napięciowych i przelutowania niektórych elementów.

Czytaj też: Podpis kwalifikowany to już nie jest “rocket science”. Wystarczy selfie

Z racji spadku wydajności na poziomie 3,45 GHz benchmarki zostały przeprowadzone przy taktowaniu na poziomie 3,27 – 3,36 GHz. Efekt? Tak podkręcony GeForce RTX 4090 zdołał pobić pięć rekordów benchmarków, stając się numerem jeden w 3DMark Fire Strike Ultra, 3DMark Port Royal, 3DMark Time Spy Extreme Graphics, Superposition 1080p Extreme i Unigine Superposition 8.