DDR5 dla platform Raptor Lake. Producenci szykują szalenie wydajne i do tego certyfikowane

Nowe procesory Intela doczekają się szalenie wydajnych pamięci operacyjnych “out-of-the-box”. Wystarczy tylko wpiąć je do płyty, ustawić odpowiedni profil XMP i voila – system będzie stabilny mimo znacznego przewyższania natywnych liczb. Producenci szykują bowiem jeszcze wydajniejsze DDR5 dla platform Raptor Lake oraz płyt głównych Z790, dbając o ich certyfikację, a więc również pewność co do stabilności.
DDR5
DDR5

G-Skill przewodzi w segmencie pamięci DDR5 dla platform Raptor Lake

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Intel zaprezentował wszystkie szczegóły swoich procesorów Raptor Lake (Core 13. generacji) oraz towarzyszących im płyt głównych z chipsetami Z790. Wtedy dowiedzieliśmy się o wzroście natywnie wspieranych szybkości DDR5 z 4800 MT/s do 5600 MT/s (względem poprzedniej generacji), które będą tradycyjnie pobijane przez producentów modułów pamięci dynamicznej. Opublikowana przez serwis Videocardz lista to potwierdza.

Czytaj też: Planujesz zakup zegarka Samsung z serii Galaxy Watch5? Możesz liczyć na cashback

Na powyższej rozpisce certyfikatów Intel XMP 3.0 uwagę od razu przykuwa wzmianka o pamięciach DDR5 o prędkości ponad 7 Gb/s, czyli DDR5-7000. Firma G-Skill będzie oferować zarówno “tradycyjne” DDR5-7200, jak i najbardziej podkręcone DDR5-7600 pracujące na napięciu 1.4 V i przy opóźnieniach 36-48-48-121. W tym konkretnym przypadku najbardziej zaskakuje samo napięcie, które jest niższe względem napięcia konkurencyjnych (słabszych) modułów innych firm. G-Skill w tej kwestii wychodzi na prowadzenie, jak zresztą wychodził już w pierwszych miesiącach po premierze DDR5.

Czytaj też: Promocja Lenovo na laptopy z serii Yoga, IdeaPad i Legion. Czeka zwrot gotówki

Pewne jest jednak, że DDR5-7600 to dopiero początek i w ramach tej generacji możemy doczekać się nawet modułów zbliżających się granicy 1 Tb/s. Te będą oczywiście szalenie drogie, ale na całe szczęście mniej wydajne zestawy zaczęły tanieć w ostatnich miesiącach, choć nawet mimo tego, DDR4 pozostaną z nami jeszcze na długie lata w głównym nurcie.