Prawie sto milionów plików z dawnej ery do przejrzenia. DiscMaster ułatwił przeglądanie internetowego archiwum

Od 1996 roku funkcjonuje wyjątkowa organizacja non-profit o nazwie Internet Archive, która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem zasobów cyfrowych. To repozytorium całych terabajtów danych z tysięcy płyt CD i dyskietek, więc możemy sobie wyobrazić, że posortowanie tego wszystkiego, to wielkie wyzwanie. Tamtejsze pliki mogą bowiem zawierać wszystko – od plików tekstowych po muzykę i na nagraniach kończąc i choć do niedawna ich przeglądanie wymagało po prostu instalacji CD z nadzieją, że wszystko zadziała, teraz DiscMaster ułatwiło ten proces.
DiscMaster
DiscMaster

Jak DiscMaster ułatwił przeglądanie internetowego archiwum?

Wspomniany DiscMaster to nowa strona internetowa, która pobiera płyty CD i dyskietki z Internet Archive i konwertuje je do czegoś w rodzaju ogólnodostępnej bazy danych, umożliwiając pominięcie montowania poszczególnych nośników w wirtualnej formie. Dzięki tej inicjatywie wiele starych formatów plików jest dostępne do przeglądania w przeglądarce, a odpowiada za nią anonimowy jegomość, który został zafascynowany Internet Archive i stworzył DiscMaster w ciągu 18 miesięcy, aż odezwał się do Jasona Scotta, czyli archiwisty samej bazy danych.

Czytaj też: Najlepszy procesor do gier w 2022 roku. Porównano Core i9-13900K i Ryzena 7 7950X w grach

Dostępny z poziomu aplikacji program generuje łatwe w użyciu programy, które mogą łatwo wyświetlić podgląd materiału. Zwykle bowiem przeglądanie tych archaicznych zapisków wymaga albo niestandardowych, albo zwyczajnie przestarzałych formatów, bo pochodzą one z czasów, kiedy Internet dopiero raczkował, a standardy nie istniały. DiscMaster rozwiązuje te problemy w świetny sposób, bo nie tylko właściciele nowego sprzętu, ale nawet użytkownicy starego Commodore 64 z przeglądarką mogą skorzystać z tego narzędzia i obejrzeć stare pliki.

Czytaj też: Sharp to już nie tylko telewizory. Masa nowości i wycieczka w stronę premium

Jak pokazuje licznik DiscMaster, narzędzie jest już dosyć popularne, bo w chwili pisania tego tekstu licznik wizyt zbliża się do 160000. Wy również możecie dołożyć do niego cegiełkę i następnie zanurkować w ponad 113 milionów plików o łącznej wadze 11,4 TB.