Złącza zasilania na tle płyty głównej. To nie błąd, a DIY-APE Revolution firmy ASUS

Wygląda na to, że firma ASUS poszła w tym samym kierunku, co Gigabyte ze swoim projektem Stealth i MSI z Project Zero. W ramach współpracy z producentami na rynku PC takich jak LIAN LI, SAMA, CoolerMaster, Phanteks, Cougar i Jonsbo firma opracowała i właśnie zaprezentowała DIY-APE Revolution, czyli projekt MOBO’sa, którego główną cechą są złącza zasilania na tle płyty głównej.
Złącza zasilania na tle płyty głównej, DIY-APE Revolution firmy ASUS
Złącza zasilania na tle płyty głównej, DIY-APE Revolution firmy ASUS

Wyjątkowy projekt, czyli DIY-APE Revolution firmy ASUS

Tak jak wcześniejsze próby przeniesienia złączy zasilania na tył płyty głównej skończyły się wyłącznie na eksperymencie, a nie masowej produkcji i wprowadzeniu danych płyt na rynek, taką samą przyszłość może podzielić DIY-APE Revolution od ASUSa. Może… ale nie musi, bo tym razem to wspólne dzieło wielu firm, więc te mogą chcieć przepchnąć produkt na rynek za wszelką cenę, jeśli ten okaże się rentowny. Czy taki będzie? Trudno stwierdzić, bo to coś zupełnie innego niż możemy kupić od samego początku rynku PC.

Czytaj też: Humanoidalny robot od Tesli zaprezentowany. Podano, kiedy może trafić do sprzedaży

Przechodząc do rzeczy, DIY-APE Revolution to projekt płyty głównej dla chipsetu H610, B660 i B760 Intela, który może zostać rozszerzony również na chipsety AMD. Sprowadza się do przeniesienia złączy zasilania z wierzchu laminatu na jego tył, co bezpośrednio zwalcza problem z plątaniną przewodów, pozwalając po prostu wpiąć je bezpośrednio do płyty z poziomu panelu serwisowego.

Czytaj też: Wygląda na to, że Samsung w końcu wykorzysta swój potężny czujnik aparatu w nadchodzącej serii Galaxy S23

Jak jednak możecie się domyślić, nie jest to takie “proste”. Wystarczy, że przypomnicie sobie jakikolwiek zestaw komputerowy, którego składaliście, aby wiedzieć, że panel serwisowy obudowy nie jest jakkolwiek regulowany. To sprawia, że tego typu płyty główne musiałyby być sprzedawane razem z kompatybilnymi obudowami, aby to miało sens.