Staną na parkingach i zacienią betonową przestrzeń. Czym są pierwsze na świecie drzewa fotowoltaiczne?

Firma SolarBotanic zaprezentowała swój czołowy produkt, który ma szansę odmienić krajobraz współczesnych miast. Mowa o drzewach fotowoltaicznych, czyli konstrukcjach w kształcie drzewa, na których są zamontowane panele słoneczne.
źródło: SolarBotanic Trees, materiały prasowe, www.solarbotanictrees.com

źródło: SolarBotanic Trees, materiały prasowe, www.solarbotanictrees.com

Instalacje fotowoltaiczne w kształcie drzewa mogą za kilka lat zdominować krajobraz współczesnych miast. Pojawią się na betonowych parkingach, na miejskich placach, a nawet w naszych, przydomowych ogródkach. Taką wizję snuje firma SolarBotanic Trees, która zaprezentowała swój najważniejszy produkt.

Czytaj też: Holendrzy przebili epokową granicę! Tak wydajnego ogniwa fotowoltaicznego jeszcze nie było

Koncepcja powstała już 7 lat temu i była przez cały ten czas dopracowywana. Drzewa fotowoltaiczne, zdaniem twórców, będą atrakcyjne pod względem estetycznym, funkcjonalne oraz sprawdzą się jako doskonała alternatywa dla konwencjonalnych paneli słonecznych.

Konstrukcje będą oparte na ogniwach fotowoltaicznych zamontowanych w „koronach drzew”. Górna część będzie przypominała kształtem olbrzymie liście, które będą również zapewniać cień.

Drzewa fotowoltaiczne na parkingach i w centrach miast

Drzewa fotowoltaiczne osiągną maksymalną moc 5 kW, ale w dalszej przyszłości będą w stanie zapewnić energię nawet dla pojedynczego gospodarstwa domowego. Pierwsze prototypy tych nietypowych elektrowni słonecznych powstaną na początku 2023 roku. Jeśli testy przejdą pomyślnie, to produkt trafi do sprzedaży komercyjnej nawet w połowie przyszłego roku.

SolarBotanic Trees informuje, że w kolejnych latach będzie pracować nad dalszymi generacjami drzew solarnych. Wśród planów jest stworzenie systemu magazynowania energii w pojedynczej konstrukcji i umożliwienia ładowania samochodów elektrycznych o dowolnej porze dnia i nocy.

Czytaj też: Największe ogniwo akumulatorowe LFP w Europie pochodzi z Bałkanów! Wiemy, kiedy trafi do sprzedaży

Należy przyznać, że pomysł jest oryginalny, ale nie jest jedynym tego typu rozwiązaniem na świecie. Już kilkukrotnie powstawały koncepcje elektrowni słonecznych o nietypowych kształtach. W przypadku SolarBotanic Trees można powiedzieć, że pomysł wydaje się dość osiągalny do zrealizowania. Ponadto drzewa mają wysokość tylko 5 metrów, więc nie będą nadmiernie psuć estetyki otoczenia, a w niektórych przypadkach mogą nawet je upiększać.