Największe ogniwo akumulatorowe LFP w Europie pochodzi z Bałkanów! Wiemy, kiedy trafi do sprzedaży

Pierwsze, pełnowymiarowe ogniwo akumulatorowe LFP zostało opracowane przez serbską firmę ElevenEs. Ogniwa tego typu są coraz powszechniej wykorzystywane przez branżę motoryzacyjną. Jak poinformował ElevenEs, pierwsze partie produktu trafią do klientów w I kwartale 2023 roku.
Największe ogniwo akumulatorowe LFP w Europie pochodzi z Bałkanów! Wiemy, kiedy trafi do sprzedaży

Ogniwo akumulatorowe LFP, czyli litowo-żelazowo-fosforanowe, coraz częściej jest wykorzystywane przez branżę motoryzacyjną. Cechuje go wyższy poziom bezpieczeństwa, niższy koszt produkcji i przede wszystkim są dużo trwalsze, ponieważ nie stosuje się do jego budowy niklu i kobaltu. Ponadto ogniwo działa dwa razy dłużej niż te produkowane do tej pory.

Czytaj też: Akumulatorowa rewolucja z Polski. Wszyscy myśleli, że to niemożliwe, a Polakom się to udało!

Technologia LFP według prognoz osiągnie w 2022 roku aż 40 proc. udziału w światowym rynku akumulatorów. Jest to zatem kluczowy obecnie kierunek, w jakim idą światowi giganci motoryzacyjni. Tesla, Volkswagen, MBW, Mercedes czy Ford już wprowadzają do swoich samochodów elektrycznych akumulatory LFP.

Największe ogniwo akumulatorowe LFP w Europie. Baterię skonstruowała serbska firma

Firma ElevenEs z siedzibą w serbskiej Suboticy poinformowała, że wyprodukowała aktualnie największe ogniwo akumulatorowe w Europie. Jak mówi Nemanja Mikać, dyrektor generalny ElevenEs:

Po stworzeniu i przetestowaniu ponad 500 próbek laboratoryjnych opracowaliśmy ostateczny skład chemiczny i projekt ogniwa.

Jak dowiadujemy się z informacji prasowej, pierwsze partie ogniw trafią do klientów już w I kwartale 2023 roku. ElevenEs zaoferuje 3 różne rozmiary baterii w formacie pryzmatycznym. Szczegóły techniczne produktów nie zostały jednak jeszcze ujawnione, więc nie wiadomo, jakimi parametrami będą charakteryzować się ogniwa akumulatorowe.

Czytaj też: Magazynuje prąd na nieprzewidziane awarie. Największy kompleks akumulatorów przepływowych już działa

Warto dodać, że produkt serbskiej firmy powstał w bardzo szybkim tempie. ElevenEs otworzyło laboratoria i centrum badawczo-rozwojowe w czerwcu 2021 roku, a produkcja ogniw ma ruszyć pełną parą przed końcem 2025 roku.

ElevenEs to inżynierski projekt spin-off w ramach grupy Al Pack. Jest to międzynarodowa firma specjalizująca się w obróbce aluminium, kluczowym składniku elektrod w ogniwach LFP.