Wykorzystali GeForce RTX 4090, żeby łamać hasła. Wyniki zaskakują

Łamanie haseł metodą bruteforce, czyli podejmowanie prób wklepywania losowych haseł z automatu, nie jest idealne. Jej wykorzystanie jest bardzo utrudnione w przypadku usług online ze względu na ograniczenie prób logowania się, a gdyby tego było mało, dwuetapowe uwierzytelnianie całkowicie blokuje dostęp do tak wykradzionego konta. Metody bruteforce mają jednak nadal zastosowanie przy łamaniu haseł zabezpieczonych dysków czy folderów i wraz z kolejnymi generacjami kart graficznych, stają się łatwiejsze w przeprowadzeniu. Osiem GeForce RTX 4090 to potwierdza.
test RTX 4090, recenzja RTX 4090, opinia RTX 4090
test RTX 4090, recenzja RTX 4090, opinia RTX 4090

GeForce RTX 4090 jest niczym kombajn do łamania haseł

Za niedawny test łamania haseł z wykorzystaniem flagowca nowej generacji od NVIDIA, zabrał się badacz bezpieczeństwa Sam Croley, który pokazał, jak RTX 4090 świetnie radzi sobie z łamaniem haseł. Ta karta okazała się dwukrotnie szybsza od poprzedniego lidera, czyli RTX 3090 w łamaniu haseł, przez co każdy jej właściciel może złamać przeciętne hasło w ledwie kilka dni, a te proste jeszcze szybciej.

Czytaj też: Grafenowe buty do biegania w terenie marki Inov-8 to dosłownie tryb nitro

Co z kolei powiedział badaczowi test GeForce RTX 4090 w benchmarku HashCat V.6.2.6, czyli powszechnie wykorzystywanym narzędziu do łamania haseł? Wystarczająco, aby stwierdzić, że specjalnie stworzona platforma z ośmioma kartami GeForce RTX 4090 do kupienia za dobre 14000 zł jest w stanie złamać ośmioznakowe hasło w 48 minut. Tak się składa, że to najpewniej najczęściej stosowana długość hasła wedle licznych wycieków oraz danych.

Czytaj też: Słuchawki zasilane energią słoneczną. Powerfoyle może być naszą przyszłoscią

Gdyby tego było mało, te hasła to nie proste 12345678, czy qwertyuip, a nieco “bezpieczniejsze” z jedną cyfrą i znakiem specjalnym. Jednak dla potencjalnego połączenia ośmiu kart GeForce RTX 4090 taki ciąg znaków i tak jest niczym, więc w obliczu tego możemy dostrzec ogromną wartość, jaką niesie za sobą m.in. dwuetapowa autoryzacja. Ta jest wprawdzie uciążliwa na co dzień, ale na tle takich ogłoszeń, wydaje się wręcz arcyważna.