Burza w gwiezdnym żłobku. Zobaczcie zdjęcie niesamowitych struktur

Gwiezdne żłobki to inaczej miejsca intensywnych narodzin gwiazd. Dzięki zdjęciom wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a możemy dostrzec dwa tzw. obiekty Herbiga-Haro, znajdujące się właśnie w takim obszarze.
Burza w gwiezdnym żłobku. Zobaczcie zdjęcie niesamowitych struktur

Znajduje się on stosunkowo niedaleko naszej planety, bo dzieli go od nas około 1300 lat świetlnych. Pierwszy, oznaczony HH 1, jest świecącym obłokiem pod jasną gwiazdą widoczną w prawym górnym rogu poniższego zdjęcia. Drugi natomiast, znany jako HH 2, obejmuje obłok w lewym dolnym rogu.

Czytaj też: Rekordowo szczegółowe zdjęcia pokazują gwiazdozbiór Oriona wypełniony promieniowaniem. Co jest jego źródłem?

Pomimo tego, że możemy dostrzec oba obiekty Herbiga-Haro, to sam gwiezdny żłobek stojący za ich powstaniem nie jest widoczny ze względu na obecność gęstego obłoku pyłu zlokalizowanego w centrum. Emisja gazu pochodząca z jednej z tych gwiazd tworzy jednak jasny strumień, podczas gdy jasna gwiazda pomiędzy tym strumieniem a obłokiem HH 1 była kiedyś uważana za źródło tych dżetów. Obecnie wiadomo, że nie jest to prawdą.

Dwa obiekty Herbiga-Haro znajdują się około 1300 lat świetlnych od Ziemi

Do uwiecznienia tego widoku posłużył Kosmiczny Teleskop Hubble’a, a dokładniej rzecz biorąc – instrument Wide Field Camera 3 (WFC3) wykorzystujący 11 różnych filtrów na długości fal podczerwonych, widzialnych i ultrafioletowych. Każdy z nich jest przeznaczony dla niewielkiej części widma elektromagnetycznego, dzięki czemu astronomowie mogą dostrzec procesy, które emitują światło w określonych długościach fali.

Czytaj też: To nie miało prawa się wydarzyć. Hubble wykrył dżet szybszy od światła

Czym w ogóle są obiekty Herbiga-Haro? Za ich odkryciem stali George Herbig i Guillermo Haro, którzy opisali te struktury jako mgławicopodobne i wysoce aktywne obłoki zlokalizowane wokół niektórych nowo narodzonych gwiazd. Do ich powstawania dochodzi, gdy dżety gazu są wystrzeliwane przez owe gwiazdy, po czym zderzają się z otaczającym je gazem i pyłem. Dzieje się to przy bardzo wysokich prędkościach: w 2002 roku obserwacje wykazały, iż części HH 1 poruszają się z prędkością ponad 400 kilometrów na sekundę, czyli około 1 400 000 km na godzinę.