Ten materiał przypomina plastik i przewodzi prąd niczym metal. Jak się zachowuje?

Z publikacji dostępnej w Nature dowiadujemy się, że naukowcy z Uniwersytetu w Chicago mają sposób na stworzenie materiału, który może być wykonany w podobny sposób jak plastik, ale cechuje się świetną przewodnością – na poziomie metalu.
Ten materiał przypomina plastik i  przewodzi prąd niczym metal. Jak się zachowuje?

W zasadzie otwiera to możliwość projektowania zupełnie nowej klasy materiałów, które przewodzą prąd, są łatwe do kształtowania i bardzo wytrzymałe w codziennych warunkach. Zasadniczo wskazuje to na nowe możliwości dla niezwykle ważnej technologicznie grupy materiałów. wyjaśniają John Anderson oraz Jiaze Xie

Czytaj też: Obliczenia kwantowe w naszych mózgach. Odważna koncepcja, która może zmienić wszystko

Przewodnictwo w materiałach jest pożądane szczególnie w przypadku urządzeń elektronicznych. Najstarszą i największą grupą przewodników są metale, na przykład miedź, złoto czy aluminium. Około 50 lat temu naukowcom udało się stworzyć przewodniki z materiałów organicznych. I choć materiały te są bardziej elastyczne i łatwiejsze w obróbce niż metale, to cechują się niską stabilnością. W efekcie mogą stracić swoją przewodność, jeśli zostaną wystawione na działanie wilgoci lub jeśli temperatura będzie zbyt wysoka.

Jiaze Xie, główny autor badań w tej sprawie, zaczął eksperymentować z materiałami odkrytymi wiele lat temu, lecz często pomijanymi. Jak się okazało, połączenie atomów węgla, siarki i niklu posłużyły za materiał łatwo i silnie przewodzący prąd i to z zachowaniem stabilności. Nawet przy podgrzewaniu, chłodzeniu, kontakcie z wilgocią, a nawet z kwasami i zasadami nie działo się nic niekorzystnego. Taka odporność będzie szczególnie przydatne dla faktycznie używanych urządzeń, narażonych na zróżnicowane czynniki środowiskowe.

Zaprojektowany materiał jest odporny na zróżnicowane warunki

Autorzy badań nie ukrywają ekscytacji w związku ze swoimi dokonaniami. Ich odkrycie wskazuje na nową zasadę projektowania dla technologii elektronicznej. Przewodniki są niezwykle ważne i w zasadzie każdy nowy wynalazek otwiera nowe linie technologiczne. Tym, co wyróżnia ten potencjalnie innowacyjny materiał są nowe możliwości jego przetwarzania. Metale zazwyczaj muszą być topione, aby nadać im oczekiwany kształt, co ogranicza ich zastosowania, ponieważ w czasie obróbki występują bardzo wysokie temperatury.

Czytaj też: 200 tys. razy cieńszy od ludzkiego włosa! Stworzyli najcieńszy materiał, który odmieni wiele naszych urządzeń

W tym przypadku nie ma takiego problemu, ponieważ nowo zaprojektowany materiał może być wykonany w temperaturze pokojowej. Da się go również zastosować niemal wszędzie, bez względu na warunki temperaturowe, wilgotność czy obecność kwasów. Obecnie członkowie zespołu testują dodatkowe możliwości związane z potencjalnymi zastosowaniami.