Niemiecka fregata zaczęła strzelać laserami na Bałtyku. Efekty są obiecujące

Wśród obecnie rozwijanych systemów broni lasery są zdecydowanie najbardziej imponujące, bo przecież to broń strzelająca “pociskami” (w praktyce impulsami energii) o prędkości światła za dosłownie grosze, bo za kilka dolarów, a nie całe dziesiątki tysięcy. Zwykle wprawdzie tego typu broń występuje w barwach USA, ale tym razem to niemiecka fregata skorzystała z tej nowoczesnej broni podczas jej niedawnych kompleksowych testów na Morzu Bałtyckim.
Niemiecka fregata zaczęła strzelać laserami na Bałtyku. Efekty są obiecujące

Test demonstratora broni laserowej niemieckiej fregaty zakończony sukcesem. Teraz czas na kolejne testy i ulepszanie systemu

Test miał miejsce 30 sierpnia 2022 roku, podczas którego niemiecka fregata Sachsen z powodzeniem zaangażowała drony na krótkim i bardzo krótkim dystansie na Morzu Bałtyckim w pobliżu Putlos Major Training Area. Wykorzystała do tego broń laserową opracowaną przez sojusz High-Energy Laser Naval Demonstrator (“ARGE”), obejmujący MBDA Deutschland GmbH i Rheinmetall Waffe Munition GmbH.

Ta pierwsza firma zajmuje się wykrywaniem i śledzeniem celów, konsolą dla operatora oraz połączeniem demonstratora broni laserowej z systemem dowodzenia i kontroli. Rheinmetall odpowiada z kolei za system obrotu, naprowadzanie wiązki, kontener demonstratora oraz mechaniczną i elektryczną integrację demonstratora na pokładzie Sachsen, a także za źródło lasera wysokoenergetycznego.

Czytaj też: Samoloty w czasach drugiej wojny światowej. Jak potoczyła się historia największych producentów?

W ogólnym rozrachunku wspólna faza integracji i testów tej broni jako demonstratora rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku i objęła sprawdzian lądowy, instalację na pokładzie fregaty i następnie testy w praktyce, które obecnie trwają i trwać będą do połowy 2023 roku. Obejmą one różne nowe scenariusze, które będą miały za zadanie rzucać wyzwania dla możliwości demonstratora i tym samym pozwolą określić, co jeszcze trzeba zrobić na drodze do w pełni funkcjonalnej, operacyjnej broni laserowej. Jest to o tyle ważne, że te próby wyznaczają obecnie podstawowy etap wprowadzania systemów i możliwości broni laserowej do Bundeswehry.

Czytaj też: Pierwsze takie ćwiczenia Armii USA. Scenariusz symulował bitwy z II wojny światowej

Przemysł obronny praktycznie całego świata niestrudzenie pracuje nad systemami laserowymi, które w wielu zastosowaniach pomogą chronić żołnierzy znajdujących się w niebezpieczeństwie. Nic w tym dziwnego, bo rozwinięte bronie laserowe o “niskiej” mocy mogą być szczególnie przydatne w obronie przed dronami oraz ich rojami, a także w atakowaniu mniejszych statków z bliskiej odległości.

nowa bomba kierowana laserowo, Bayraktar TB2,

Stosownie ulepszone, mocniejsze lasery, mogą być nawet w stanie zwalczać pociski kierowane, uderzając je wiązkami energii o prędkości światła, których wyemitowanie np. na okręcie z atomowym systemem energetycznym, kosztuje praktycznie nic.