Nowa generacja Thunderbolt zapowiedziana. Główny cel Intela? Obsługa wielomonitorowych stanowisk

Firma Intel zapowiedziała właśnie standard Thunderbolt nowej generacji, który zaoferuje większą przepustowość dla konfiguracji wielomonitorowych. Oto tym samym główny cel firmy na tę generację “autorskiego” standardu przewodu i portu, ale w praktyce to po prostu implementacja USB4 2.0 z wymuszeniem na producentach udostępniania wszystkich funkcji.
Nowa generacja Thunderbolt
Nowa generacja Thunderbolt

Intel zapowiedział nową generację Thunderbolta na bazie USB4 2.0

Są duże szanse, że może nie dziś i nie za rok, a za kilka dekad, kiedy to bezprzewodowa łączność będzie w codziennym życiu najważniejsza, niedobitki przewodów sprowadzą się do jednej formy i będą zupełnie wszechstronne. Mam tutaj na myśli Święty Graal w stylu “jeden przewód do wszystkiego” i to nie bez powodu, a przez rozwój zwłaszcza różnych wariantów USB-C z Thunderboltem na czele. Tym razem dowiedzieliśmy się, że Intel znacznie ulepszy Thunderbolta, zapewniając mu możliwość obsługi wielomonitorowych stanowisk.

Czytaj też: Oppo ma już konkurenta dla Galaxy Z Fold, więc teraz czas na model z klapką

Thunderbolt nowej generacji, jako rozwinięcie standardu zapowiedzianego właśnie USB 4 w wersji 2.0., będzie obsługiwał zapowiedzianą już zresztą możliwość automatycznego przełączania się z dwukierunkowego połączenia 80 Gb/s na nadal dwukierunkowe, ale nadające priorytet wysyłaniu. W efekcie Thunderbolt będzie działał w trybie 120 Gb/s “wysyłania” i 40 Gb/s “pobierania” sygnału, co pozwoli obsłużyć więcej monitorów jednocześnie.

Czytaj też: Apple oficjalnie potwierdza datę premiery stabilnej wersji iPadOS 16

Nowa generacja Thunderbolta obsłuży też DisplayPort 2.1, będzie w stanie przesyłać dwukrotnie więcej danych w tym samym czasie, a jego fizyczna forma będzie mogła zamykać się w metrowych pasywnych przewodach. Innymi słowy, nowy Thunderbolt będzie tym samym, co zapowiedziany właśnie standard USB4 2.0, ale Intel podkreśla, że w przeciwieństwie do oryginału, będzie wymuszał na producentach umożliwienie wykorzystania wszystkich nowych możliwości standardu. Nastąpi to już w 2023 roku.