Opracowali je entuzjaści przełączników. Cherry MX Ergo Clear już oficjalnie w sprzedaży

Prawdziwi entuzjaści już nie raz i nie dwa przekonywali świat, że mogą zrobić coś lepiej, niż niejedna firma, odpowiadająca za dany produkt. Moderzy w grach komputerowych są tego świetnym przykładem i jak się okazuje, to samo można powiedzieć o przełącznikowych zapaleńcach, których dzieło po 11 latach doczekało się oficjalnego wydania. Przełączniki Cherry MX Ero Clear opracowali sami entuzjaści, a firma postanowiła przekuć ich dzieło na coś powszechnie dostępnego do kupienia.
Opracowali je entuzjaści przełączników, Cherry MX Ergo Clear
Opracowali je entuzjaści przełączników, Cherry MX Ergo Clear

Premiera Cherry MX Ergo Clear, czyli dzieła entuzjastów

Rozszerzenie oferty Cherry MX o kolejny przełącznik mechaniczny nadeszło dosyć niespodziewanie, a firma gra ze światem w otwarte karty, reklamując Cherry MX Ergo Clear jako rzeczywiście dzieło oddolne. Pierwowzór oryginalnych przełączników był jedynie modyfikacją, którą firma wzięła na warsztat, “zoptymalizowała zgodnie ze standardami” i zaczęła właśnie sprzedawać. Stąd m.in. wysokiej jakości smar premium i gwarancja ponad 50 aktywacji bez utraty jakości kliku.

Czytaj też: Pierwsze komputery nowej generacji już gotowe. Łączą Core i9-13900K i GeForce RTX 4090

Pierwowzór Cherry MX Ero Clear sprowadza się do wymianie sprężyny z MX Clear na tę z MX Black, co zmniejsza siłę aktywacji oraz znacznie ogranicza potrzebną siłę po wyczuciu przeskoku. To bowiem przykład przełącznika Tactile, a więc takiego, który zapewnia wyczuwalny pod palcem przeskok podczas aktywacji, ale bez żadnego dodatkowego hałasu.

Czytaj też: Nie chcesz już dzielić z kimś konta w serwisie Netflix? Przenieś profil!

W praktyce oznacza to, że wyczucie przeskoku w okolicy 1,2 mm drogi pracy znacznie i nagle zmniejsza siłę potrzebną do aktywacji, co pozycjonuje ten przełącznik pomiędzy klasycznymi MX Clear i MX Brown. W rezultacie takie połączenie zapewnia bardziej płynne pisanie przy mniejszym męczeniu palców i choć brzmi to bardzo obiecująco, są małe szanse, że doczekamy się ich implementacji w wielu klawiaturach mechanicznych, w których króluje odwieczne trio. Są na to jednak szanse, bo Cherry MX planuje 4 warianty swoich MX Ergo Clear, z czego dwa będą pozbawione podświetlenia, a dwa doczekają się diod RGB, a wszystkie będą dostępne do montażu w gniazdach 3- i 5-pinowych.