Supermiasto bez ulic i tylko dla pieszych. Kolejny arabski kraj dołączył do grona pionierów urbanistyki

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska czy Katar wiodą obecnie prym w kategorii snucia najbardziej futurystycznych planów dotyczących miast przyszłości. Do tego grona teraz można zaliczyć jeszcze Kuwejt. Ujawniony został projekt supermiasta o nazwie XZERO, które będzie promowało ruch pieszy kosztem wyłączenia olbrzymiego obszaru miasta z ruchu samochodowego.
źródło: URB, materiały prasowe, www.urb.ae

źródło: URB, materiały prasowe, www.urb.ae

Biuro projektowe URB z Dubaju pokazało interesujący plan urbanistyczny nowoczesnego miasta w Kuwejcie. Metropolia przyszłości roboczo nazwa XZERO odpowiada dzisiejszemu trendowi projektowania „inteligentnych miast”. Projekt zakłada powstanie ośrodka miejskiego dla 100 tys. osób.

Czytaj też: Oceanix Busan – pływające miasto przyszłości w Korei Południowej

XZERO miałoby powierzchnię 16 kilometrów kwadratowych. Jego kształt przypomina nieco czterolistną koniczynę o wydłużonych liściach. W mieście znalazłoby się 30 tys. mieszkań oraz dokładnie tyle samo również „zielonych miejsc pracy”, twierdzą twórcy.

W mieście nie nudziliby się zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Na terenie metropolii znajdowałyby się ekologiczne resorty hotelowe, eko-agroturystyki oraz wiele terenów zielonych, co zresztą można zobaczyć na planie.

Plan XZERO / źródło: URB, materiały prasowe, www.urb.ae

Najciekawsze z całego projektu urbanitycznego nie są detale dotyczące udogodnień życiowych, ale ogólny plan miasta. Zarys metropolii w kształcie kwiatu jest bardzo interesujący. Twórcy wzięli pod uwagę wiatry panujące na pustynnym obszarze Kuwejtu i pod odpowiednim kątem zaplanowali budynki mieszkalne.

Czytaj też: Gigantyczna inwestycja coraz bliższa realizacji! Arabski książę ujawnił szczegóły planu

Kuwejt ujawnia plany budowy nowego miasta. To supermiasto wyróżnia się wieloma aspektami

Ponadto ruch uliczny został wyłączony z centrum miasta. Jedynie osiedla mieszkaniowe posiadają dostęp drogowy, a i to jedynie od zewnętrznej strony. Całe serce XZERO jest przeznaczone tylko dla pieszych. Przez środek każdego z sektorów mieszkalnych poprowadzona została rzeka, która będzie nawadniać tereny zielone.

Na planach urbanistycznych zawarto również zagęszczenie ludności w danych sektorach. Im dalej od centrum, tym mniej ludzie między mieszkać. Ponadto na stosunkowo niewielkiej powierzchni znajdzie się miejsce dla 35 kilometrów ścieżek do biegania i dla rowerów.

Plan architektów odróżnia się od innych futurystycznych wizji, że jest wyjątkowo nakierowany na dobro mieszkańca i komfort jego życia. Czy XZERO doczeka się kiedykolwiek realizacji? Nadal pozostaje to niewiadomą. Ale na pewno niejeden z nas chciałby zamieszkać w tak wygodnym mieście.