Absolutny rekord świata pobity! Turbina wiatrowa osiągnęła taką moc, jakiej jeszcze nikt nie widział

Duńska turbina wiatrowa Siemens Gamesa SG 14-222 DD, która jest jedną z największych na świecie, wyprodukowała w ciągu 24 godzin rekordową ilość energii. Jeszcze żadna turbina na świecie nie pracowała z taką mocą.
Absolutny rekord świata pobity! Turbina wiatrowa osiągnęła taką moc, jakiej jeszcze nikt nie widział

Siemens Gamesa SG 14-222 DD jest gigantyczną turbiną wiatrową, która działa w Østerild na terenie Danii. Długość łopat elektrowni wynosi aż 108 metrów, a powierzchnia obrotu to niewyobrażalne 39 tysięcy metrów kwadratowych. Turbina jest jedną z największych na świecie.

Czytaj też: Oto, jak można sprawić, że turbiny wiatrowe będą jeszcze wydajniejsze! Szczegół tkwi w jednej cesze konstrukcji

Elektrownia, która jest na razie wersją prototypową, wyprodukowała w ciągu 24 godzin 359 MWh. Jest to wynik zaledwie o 1 MWh mniejszy od teoretycznego maksimum, do jakiego została turbina skonstruowana.

Nominalną mocą Siemens Gamesa SG 14-222 DD jest 14 MW. Zatem patrząc na to, ile energii wyprodukowała w ciągu doby, musiała przez cały ten czas działać powyżej tej wartości. O przełomowym na skalę świata wydarzeniu poinformowała na swoim koncie na Twitterze firma opiekująca się turbiną – Siemens Gamesa.

Do czego można porównać 359 MWh? Jak podano w komunikacie, jest to mniej więcej tyle energii, ile potrzeba, aby jedno auto elektryczne przejechało 1 800 000 kilometrów! Ponadto 359 MWh odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu na energię dla 12 414 amerykańskich gospodarstw domowych.

Czytaj też: Pierwsze tak wyjątkowe turbiny wiatrowe już działają! Rozwiązują problem z recyklingiem

Turbina wiatrowa pobiła światowy rekord. Najwięcej energii w ciągu doby

Siemens Gamesa SG 14-222 DD jest na razie pojedynczą turbiną wiatrową, ale w 2024 roku ma ruszyć już produkcja na większą skalę. Jest zatem szansa, że nie tylko w Danii, ale i w innych krajach sektor energetyki wiatrowej rozwinie swoje możliwości dzięki tym gigantycznym elektrowniom.

Warto dodać, że duńska turbina nie jest jednostką o największej na świecie mocy nominalnej. Silniejsze od niej jest jeszcze kilka innych megaturbin: GE Haliade-X w Holandii, Vestas w Danii oraz prawdziwy chiński gigant na morzu o wysokości 242 metrów – Ming Yang.