Wiadomości Google zapewnią nam bezpieczne czatowanie w grupie

Prywatność w sieci jest bardzo istotna, zarówno jeśli chodzi o nasze konta czy hasła, jak i konwersacje, które prowadzimy poprzez komunikatory. Dlatego Wiadomości Google wkrótce podążą śladem Signala i WhatsAppa dodając szyfrowanie E2E także w czatach grupowych.
Wiadomości Google zapewnią nam bezpieczne czatowanie w grupie

Już jakiś czas temu Google obiecało, że w swojej aplikacji Wiadomości doda kompleksowe szyfrowanie end-to-end także w czatach grupowych. Firma zapowiedziała to podczas Google I/O 2022, więc kilka miesięcy musieliśmy poczekać na pierwsze wzmianki o pracach nad funkcjonalnością.

Wiadomości Google z szyfrowaniem E2E dla czatów grupowych

Wedle doniesień z Reddita, niektórzy użytkownicy już zauważyli u siebie pojawienie się odpowiedniej funkcji. Na razie jest to jeszcze opcja niedziałająca — wydaje się, że Wiadomości Google chcą nawiązać pełne szyfrowane połączenie, jednak bez skutku.

Czytaj też: Samsung pokazuje wyniki finansowe za III kwartał. Z jednej strony jest dobrze, ale z drugiej…

Pojawia się bowiem powiadomienie, że wiadomość, którą próbuje się wyświetlić, jest zaszyfrowania i niewidoczna, wynika to zapewne z faktu, że nie każdy z członków czatu grupowego ma już tę funkcję. Po dokopaniu się głębiej odkryto, że szyfrowany czas grupowy jest już włączony – pojawiła się odpowiednia flaga. Nie wiadomo jednak jakiej wersji to dotyczy i czy aktualizacja stoi po stronie serwera.

Czytaj też: Smartfona z tak szybkim ładowaniem jeszcze w Polsce nie było. Oto Infinix Zero Ultra

Sam fakt, że niektóre z wiadomości na takim czacie pozostają niewidoczne dla osób bez nowej funkcji dowodzi, że Google jeszcze nie dopracowało szyfrowania E2E dla czatów grupowych. W przeciwnym razie takie wiadomości wysyłane byłby bez szyfrowania, by żaden z członków czatu nie był wykluczony z rozmowy.

Czytaj też: Oddajesz smartfon Samsung Galaxy do serwisu? Dzięki tej funkcji możesz zablokować dostęp do swoich prywatnych danych

Jest to jednak duży krok naprzód, jeśli chodzi o zabezpieczenie rozmów prowadzonych za pośrednictwem Wiadomości Google. Zwłaszcza że konkurencja takie zabezpieczenia wprowadziła u siebie już dawno.