Wyjątkowo wydajna pamięć LPDDR5 od Samsunga. Oto potencjalna pamięciowa rewolucja w urządzeniach mobilnych

Samsung zapewni światu technologii jeszcze wydajniejsze pamięci LPDDR5X, a więc te, które w ogólnym rozrachunku skupiają się na niskim zapotrzebowaniu energetycznym z racji przeznaczenia głównie do urządzeń mobilnych, czyli tych pracujących na akumulatorach. Wyjątkowo wydajna pamięć LPDDR5 od Samsunga osiąga jeszcze wyższe transfery, co z marszu sprawi, że wyposażone w nią urządzenia (tablety, smartfony, laptopy, a nawet samochody i serwery), doczekają się kopa do wydajności.
Wyjątkowo wydajna pamięć LPDDR5 od Samsunga, pamięciowa rewolucja w urządzeniach mobilnych
Wyjątkowo wydajna pamięć LPDDR5 od Samsunga, pamięciowa rewolucja w urządzeniach mobilnych

Wydajna pamięć LPDDR5 od Samsunga. To LPDDR5X-8500, czyli kości o transferze 8500 MT/s

Jako że pamięci LPDDR rozpanoszyły się po całej masie segmentów, dawno przestały być pamięcią głównie do urządzeń mobilnych. Od wielu lat stosuje się je po prostu wszędzie tam, gdzie niższy pobór energii jest w cenie, a więc nawet samochodach (zwłaszcza elektrycznych) i samych serwerach. Na ten moment jednak przetestowane przez Samsunga pamięci LPDDR5X-8500 mogą trafiać jedynie do nieokreślonych (ale raczej najwydajniejszych) platform mobilnych Snapdragon firmy Qualcomm ze stuprocentową pewnością działania.

Czytaj też: Xiaomi 12 Lite w Polsce? Tak, ale…

Wspólna walidacja 8,5 Gb/s LPDDR5X DRAM pozwoliła nam przyspieszyć dostępność tego szybkiego interfejsu pamięci na rynku o ponad rok, co jest ogromnym osiągnięciem możliwym dzięki naszej wieloletniej współpracy z Qualcomm Technologies. W miarę jak pamięć LPDDR rozszerza swoje zastosowanie poza smartfony na aplikacje SI i centra danych, silna współpraca pomiędzy producentami pamięci i SoC staje się coraz ważniejsza. Samsung będzie nadal aktywnie współpracował z innowatorami takimi jak Qualcomm Technologies, aby zwiększyć gotowość ekosystemu do obsługi przyszłych standardów LPDDR.– powiedział Daniel Lee, wiceprezes wykonawczy zespołu planowania produktów pamięciowych w Samsung Electronics.

Czytaj też: Wykorzystali GeForce RTX 4090, żeby łamać hasła. Wyniki zaskakują

Jako że pamięci LPDDR5X-8500 Samsunga zapewniają jeszcze wyższe transfery, ich implementacja z marszu zwiększa przepustowość oraz wydajność. Szczegółów niestety nie znamy i same implementacje tych DDR są na ten moment tajemnicą, ale jako że LPDDR5X powstały specjalnie z myślą o sprzętach wrażliwych na przepustowość pamięci, pewne jest, że wyjdą poza konsumenckie zastosowania. Kilka smartfonów z najwyższej półki sięgnie po 8500-MT/s dzieła Samsunga, ale zapewne wykorzystają je głównie sprzęty stacjonarne o specjalistycznym przeznaczeniu.