Odkryto kolejne złośliwe oprogramowanie zagrażające systemowi Android

Nie ma tygodnia, byśmy nie słyszeli o jakimś nowym rodzaju cyberataku, który może nam zagrażać. Cyberprzestępcy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowego złośliwego oprogramowania. Tym razem nazywa się ono “RatMilad” i atakuje system Android.
Wykryto niecodzienne złośliwe oprogramowanie. Takich żądań cyberprzestępcy jeszcze chyba nigdy nie stawiali
Wykryto niecodzienne złośliwe oprogramowanie. Takich żądań cyberprzestępcy jeszcze chyba nigdy nie stawiali

Jakie zagrożenie niesie ze sobą nowe złośliwe oprogramowanie na Androida?

O odkryciu tego malware doniosła firma Zimperium zajmująca się bezpieczeństwem mobilnym. Złośliwe oprogramowanie o nazwie “RatMmail” zaczęło atakować urządzenia mobilne na Bliskim Wschodzie. Hakerzy wykorzystują je do wyłudzeń, szpiegostwa i podsłuchiwania rozmów prowadzonych przez ofiary.

Czytaj też: Niewidzialna CAPTCHA. Sprawdzi, czy jesteś człowiekiem i nawet nie da o sobie znać

Ukryte zostało w fałszywej aplikacji VPN i wirtualnym numerem telefonu “NumbRent”. Ten cyberprzestępcy dystrybuują za pośrednictwem mediów społecznościowych czy komunikatorów, takich jak WhatsApp czy Telegram. Aplikacja ma nawet własną, dość zachęcającą stronę internetową, która ma uwiarygodnić ją w oczach ofiar.

Źródło: Zimperium

Po instalacji zainfekowanej aplikacji RatMail zyskuje dostęp do wiadomości SMS, połączeń, danych w schowku, informacji o urządzeniu (np. model, marka, numer kompilacji, wersja Androida), informacji o karcie SIM, danych z lokalizacji czy listy zainstalowanych aplikacji. W skrócie — do większości poufnych danych, jakie mamy na swoim urządzeniu.

Czytaj też: Powrót do pracy z większą ochroną w sieci

To jeszcze nie wszystko, bo złośliwe oprogramowanie może też przesyłać pliki na swój serwer, kontrolować i modyfikować uprawnienia aplikacji, nagrywać i podsłuchiwać rozmowy ofiar, a także usuwać różne rzeczy z urządzenia. RatMail infekuje urządzenia z Androidem, ale nie jest wycelowany w jakąś konkretną grupę osób czy firmę, może więc zaatakować każdego z nas. Dlatego Zimperium apeluje, by nie pobierać aplikacji pochodzących z niepewnych źródeł i często skanować swoje urządzenia w poszukiwaniu ewentualnego złośliwego oprogramowania. Warto również raz na jakiś czas sprawdzać uprawnienia, jakie przyznajemy zainstalowanym aplikacjom. Może to pomóc wcześniej wykryć zagrożenie.