Baterie już nigdy nie ulegną zamoczeniu. Tak może wyglądać przyszłość wielu urządzeń elektronicznych

Przenośne urządzenia elektroniczne to nie tylko zegarki czy smartfony. To także liczne czujniki, urządzenia pomiarowe czy medyczne przybierające naprawdę mikroskopijne rozmiary. Problemem staje się, aby zapewnić im wydajne baterie, które nie ulegną zniszczeniu w mokrym lub wilgotnym środowisku. Japońscy naukowcy przygotowali coś niezwykłego, co pozwoli pożegnać się z ryzykiem zawilgocenia baterii.
Baterie już nigdy nie ulegną zamoczeniu. Tak może wyglądać przyszłość wielu urządzeń elektronicznych

W jaki sposób można zapobiec temu, żeby bateria nie uległa zamoczeniu lub zawilgoceniu w atmosferze? Najlepiej pokryć ją warstwą nieprzepuszczalnego materiału. Niestety w wielu przypadkach bateria traci albo na wydajności, albo urządzenie elektroniczne zyskuje zbyt duże rozmiary, które nie odpowiadają konkretnemu zastosowaniu.

Czytaj też: Na jednym ładowaniu pojedziemy dłużej? Samochody elektryczne zyskają nową baterię! Jest tylko jedno „ale”

Badacze z Narodowego Uniwersytetu Yokohama w Japonii opracowali folię pokrywającą niewielkich rozmiarów baterie w przenośny urządzeniach elektronicznych. Z wynikami ich prac możemy się zapoznać na łamach ACS Applied Materials & Interfaces.

Naukowcy byli świadomi tego, że w obecnie produkowanych mikro-urządzeniach największym problemem w utrzymaniu elastyczności i rozciągliwości jest bateria. O ile czujniki czy interfejs potrafią spełnia wymagania, to akumulatory jednak są twarde.

Czy baterie mogą być miękkie i rozciągliwe? Tak, ale jest jedno „ale”

Tego typu baterie istnieją, ale są niestety wysoce przepuszczalne. Gazy i płyny przedostają się nich, uszkadzając baterię. Co zrobili zatem naukowcy z Japonii? Stworzyli folię poliuretanową z osadzonym warstwowo złotem – takie rozwiązanie pozwoliło zachować jednocześnie elastyczność baterii, ale ochrania ją przed czynnikami zewnętrznymi. Złoto okazało się lepszym materiałem niż wcześniej badane aluminium, które nie zapewniało tyle rozciągliwości baterii.

Czytaj też: Wyrzuciłeś baterie paluszki do kosza? A szkoda! Można z nich odzyskać całkiem sporo energii

Co nam daje to odkrycie? Przede możliwość tworzenia jeszcze bardziej zaawansowanych mikro-urządzeń elektronicznych, które przydadzą się chociażby w medycynie. Dotychczasowy problem twardych, ciężkich baterii może być zażegnany, bo na ich miejsce pojawią się inne – cienkie, elastyczne i odporne na warunki zewnętrzne.