Europa wypada najgorzej na tle całego świata, a naukowcy rozkładają ręce

Wygląda na to, że Europa wygrywa w jednej szczególnej kwestii na tle całego świata… ale wcale nie jest to powód do dumy. Mowa bowiem o stopniu, w jakim europejskie regiony się ocieplają, co wiąże się z globalnym ociepleniem i daje się we znaki każdemu z nas. Przypomnijcie sobie zresztą wakacje przez ostatnie lata – było upalnie i sucho, a to ma swój powód. Okazało się, że Europa ociepla się w tempie dwukrotnie szybszym niż średnia światowa, co zostało udowodnione w raporcie Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
Emisje z elektrowni węglowych
Emisje z elektrowni węglowych

Z zamieszkałych kontynentów to Europa ociepla się najszybciej. Wyprzedza ją tylko Arktyka

Wedle najnowszego raportu opracowanego we współpracy z Copernicus, czyli europejskim programem obserwacji Ziemi, Europejczycy już odczuwają skutki tego ocieplenia. Ocieplenia nie byle jakiego, a największego w skali całego świata. Według szacunków ostatnie lato było najsuchsze od 500 lat, a powszechne braki wody i trudne do opanowania pożary dotknęły nawet tych narodów, które zwykle są przyzwyczajone do bardziej wilgotnych lat. To jednak dopiero początek, bo wedle zapowiedzi wszystkie europejskie regiony ocieplą się o ponad 2 stopnie Celsjusza i (co najgorsze) niezależnie od redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj też: Takiego paliwa jeszcze nie widzieliście. Można będzie je wyprodukować również na Księżycu

Europa przedstawia żywy obraz ocieplającego się świata i przypomina nam, że nawet dobrze przygotowane społeczeństwa nie są bezpieczne przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tym roku, podobnie jak w 2021 roku, duże części Europy zostały dotknięte rozległymi falami upałów i suszą, podsycającymi dzikie pożary. W 2021 roku wyjątkowe powodzie spowodowały śmierć i zniszczenia– powiedział Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

Czytaj też: Klasyczne skrzypce naprawdę brzmią lepiej. Fantomowe tony to nie fikcja

W raporcie przeanalizowano dane z ostatnich 30 lat, począwszy od 1991 roku, wskazując niepokojący trend szybkiego ocieplenia w Europie, które postępuje szybciej względem jakiegokolwiek innego kontynentu. Średnie temperatury w Europie rosły w tempie 0,5 stopnia Celsjusza na dekadę w badanym okresie, osiągając ogólną średnią 2,2 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Z drugiej strony Europa jest jednocześnie liderem w wysiłkach na rzecz łagodzenia emisji gazów cieplarnianych. W całej Unii Europejskiej emisje gazów cieplarnianych zmniejszyły się o 31% w latach 1990-2020.

Czytaj też: Baterie już nigdy nie ulegną zamoczeniu. Tak może wyglądać przyszłość wielu urządzeń elektronicznych

Co najgorsze, naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego Europa ociepla się tak szybko, ale są doniesienia, że tak szybko postępujące ocieplenie może mieć coś wspólnego z bliskością Arktyki, która jest zdecydowanie najszybciej ocieplającym się regionem świata. Ten bowiem region ociepla się już około 3 razy szybciej względem tempa globalnego, przez co panujący tam klimat jest już średnio o 3 stopnie cieplejszy, niż w czasach przedprzemysłowych.