Oto izraelskie skrytobójcze drony LANIUS. Rozwiązują największy problem walk w miastach

UCAV to akronim od słów Unmanned Combat Aerial Vehicle, co oznacza po prostu bojowy odłam dronów. Te mogą przyjmować różne formy, ale obok bezzałogowych bombowców, latających na granicy kosmosu, czy szybkich bezzałogowych myśliwców, najbardziej przerażające są te małe, bardziej tradycyjne i typowo wyglądające drony, które działają jak kamikadze i zabijają bezpośrednio i w mgnieniu oka. Zwłaszcza kiedy w grę wejdzie ich cały rój. Do takich właśnie dronów zaliczają się zaprezentowane izraelskie skrytobójcze drony LANIUS.
Izraelskie drony LANIUS
Izraelskie drony LANIUS

Izraelskie skrytobójcze drony LANIUS zaprezentowane. To istne narzędzie zagłady do walk w miastach

Firma Elbit Systems z Izraela zaprezentowała właśnie swoje najnowsze drony LANIUS, które możemy określić mianem dronów kamikadze lub (bardziej formalnie) amunicji krążącej. Jego najważniejszą cechą jest konstrukcja oparta na nowoczesnych dronach wyścigowych, dzięki której LANIUS jest wyjątkowy, bo może pokonywać ciasne przestrzenie i ostre zakręty z wysoką prędkością. Podczas swojego lotu ma za zadanie wyszukiwać potencjalne cele, rozróżniając wrogów od cywili z wykorzystaniem pokładowego systemu sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Chiny chwalą się nowym dronem. Szkoda tylko, że to lichy klon Bayraktara

https://youtu.be/4McPHBQ9pNw

Do przeprowadzenia ataku ma jednak wymagać zgody ze strony operatora, co rozwiązuje problem ewentualnych wpadek z analizą celów. Łączność jest realizowana poprzez Wi-Fi lub definiowane programowo radio. Problem w tym, że może działać również w pełni autonomicznie, a to zwalnia już operatora z roli osoby zlecającej zabójstwo na rzecz samego systemu.

Czytaj też: Przeciwlotnicze pociski wystrzeliwane z wyrzutni “pogromców czołgów”. Stingery w Javelinach to zabójcze połączenie

LANIUS rzeczywiście jest szybki, bo może osiągać maksymalne prędkości rzędu 72 km/h, wznosząc się z maksymalną masą startową rzędu 1,25 kg, ale przy tym może latać jedynie przez 7 minut. To może być problemem, ale z drugiej strony LANIUS ma przecież przeprowadzać błyskawiczne akcje przeszukiwania terenu i zwalczania wrogów nieokreślonym ładunkiem, więc trudno oczekiwać od niego czegoś więcej przy takich rozmiarach i możliwości rozwijania takiej prędkości. Zwłaszcza że można dostarczyć go w konkretne miejsce za pomocą drona-matki.

Czytaj też: Amerykańskie pociski naprowadzane laserowo stały się bardziej niszczycielskie

Podczas latania LANIUS wykorzystuje nawigację GPS oraz osprzęt do skanowania i mapowania otoczenia, dzięki czemu radzi sobie w środowisku miejskim, gdzie GPS może momentami wariować. Moc obliczeniową zapewnia mu procesor NVIDIA Jetson TX2, dzięki któremu LANIUS tworzyć trójwymiarową mapę otoczenia na bieżąco.