O takich hybrydach energetycznych nie raz już słyszeliśmy. Ten projekt wreszcie trafia do masowej produkcji

Panele słoneczne i turbina wiatrowa w jednym? O takich pomysłach słyszeliśmy już zapewne niejednokrotnie, ale jak na razie żaden projekt tego typu nie trafił do masowej produkcji. Teraz to już przeszłość, ponieważ firma Hover Energy z Teksasu zaczęła tworzyć hybrydowe instalacje energetyczne. Wiemy również, gdzie zostaną postawione jako pierwsze te urządzenia.
źródło: Hover Energy, LLC, Twitter

źródło: Hover Energy, LLC, Twitter

Teksańska firma energetyczna Hover Energy przedstawiła swoje ambitne plany dotyczące rozpoczęcia masowej produkcji elektrowni hybrydowych produkujących energię z wiatru i słońca. O podjętych krokach dowiadujemy się z komunikatu prasowego firmy.

Czytaj też: Nie rusza się, a produkuje energię. Oto niezwykła elektrownia wiatrowa

Urządzenie, o którym mowa, nazywa się dokładnie Hover Wind-Powered Microgrid™. Łączy ono w sobie kilka instalacji – panele słoneczne, turbiny wiatrowe oraz magazyn energii. Maszyna ma kształt sporej, aerodynamicznej puszki, która wykorzystuje wiatry wiejące w strefach miejskich. Pionowe turbiny są napędzane nawet niewielkimi podmuchami. Produkcja energii jest uzupełniania przez działanie ogniw fotowoltaicznych na górnej ścianie urządzenia.

Projekt hybrydowej elektrowni i magazynu energii. Plan się urzeczywistnia

Hover Wind-Powered Microgrid™ są przeznaczone do instalacji na dachach budynków. Energia produkowana z dwóch źródeł jest tutaj kierowana do systemu, gdzie przekształca się ją w trójfazowy prąd przemienny. Nadmiar wyprodukowanej energii niepotrzebnej do wykorzystania (np. w nocy) pozostaje przechowywany w specjalnych magazynach. Moc urządzenia wynosi 36 kW.

Czytaj też: Elektrownie słoneczne w Polsce ustanowiły rekord! Tyle energii jeszcze fotowoltaika nad Wisłą nie wyprodukowała

https://twitter.com/broadscaler/status/1590834723391426560

Chris Griffin, dyrektor generalny Hover Energy, podkreśla istotną rolę hybrydowej elektrowni:

W sektorze energetyki odnawialnej ciągle są prowadzone eksperymenty, ale tylko niewielki procent tych pomysłów przechodzi pomyślnie testy i jest udostępniany na rynku. Spędziliśmy prawie 8 lat na badaniach i rozwoju projektu, aby potem przez dwa lata pod ścisłymi rygorami testować urządzenie.

Jak przekazuje Griffin, urządzenie przez ten czas przetrwało nawet dwa huragany i nie zostało w ogóle uszkodzone. Dyrektor generalny zapowiedział, że już za 1,5 miesiąca, bo w styczniu 2023 roku ruszy masowa produkcja Hover Wind-Powered Microgrid™. Urządzenia trafią od razu do instalacji w terenie. W tym momencie, jak się dowiadujemy, trwają już instalacje w Wielkiej Brytanii, na Jamajce i w Stanach Zjednoczonych.

Projekt hybrydowej elektrowni z magazynem energii może okazać się najlepszą odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku także w Polsce. Urządzenia są w stanie rekompensować w 100 proc. zużycia energii przez budynek, na dachu którego są zainstalowane. Idealnie nadają się one do mikrosieci, czyli mniejszych, izolowanych obiegów energetycznych o charakterze lokalnym i miejscowym.