Nowa nadzieja dla polskich rafinerii. Innowacyjna sonda uchroni maszyny przed najgorszym

Problem korodowania maszyn przemysłowych jest chlebem powszednim dla wielu inżynierów i pracowników drugiego sektora. Polscy naukowcy opracowali system, który będzie uprzedzać o ryzyku nadmiernej korozji materiałów. Czy innowacyjna sonda uchroni wiele maszyn w polskich rafineriach przed najgorszym?
Nowa nadzieja dla polskich rafinerii. Innowacyjna sonda uchroni maszyny przed najgorszym

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracowali pod kierownictwem prof. Kazimierza Darowickiego i we współpracy z PKN Orlen sondę do monitorowania szybkości korozji i nawodorowania stali w czasie rzeczywistym. Zdaniem twórców, wynalazek znajdzie zastosowanie w przemyśle rafineryjnym – czytamy w komunikacie prasowym Politechniki Gdańskiej.

Czytaj też: Kiedy skończy się nam ropa naftowa? Podano konkretne daty, chociaż nie one są najważniejsze

System polega na działaniu dwóch czujników korozji korzystających z techniki rezystometrycznej, czyli pomiaru rezystancji elektrycznej w różnych środowiskach, gdzie może dochodzić do korozji, np. w rurociągach przemysłu rafineryjnego. Czujniki są zlokalizowane w analizowanych strumieniach procesowych, a szybkość korozji jest określana właśnie na podstawie rezystancji elektrycznej.

Sonda do pomiaru szybkości korozji. Polskie rafinerie odetchną z ulgą

Sukcesem urządzenia jest to, że rozróżnia ono dwa rodzaje zjawisk, których dostępne na rynku urządzenia nie rozdzielają. Mowa o korozji równomiernej i kruchości wodorowej. Z wypowiedzi prof. Kazimierza Darowickiego możemy dowiedzieć się, na czym polega fenomen dualnej sondy:

Nasz wynalazek składa się z systemu podwójnych sensorów: czujnika głównego i czujnika odniesienia. Czujnik główny jest podatny na korozję równomierną i nawodorowanie, czujnik odniesienia jest podatny tylko na nawodorowanie i jednocześnie odporny na korozję. Rozróżnienie pomiędzy zjawiskami jest kluczowe z uwagi na zupełnie inne podejście i działania podejmowane przez pracowników rafinerii do zagrożeń związanych z różnymi mechanizmami korozyjnymi.

Taki podwójny system pozwoli pracownikom rafinerii skutecznie oceniać sytuacje zagrożenia korozją lub nawodorowaniem. Ponadto obsługujący instalacje będą mogli szybciej reagować i wprowadzać działania naprawcze w rafinerii.

Czytaj też: Paliwo z odpadów plastikowych. Ten nowy katalizator pozwala produkować propan

Nie można zapomnieć o tym, że wynalazek polskich badaczy został nagrodzony niedawno na międzynarodowych targach iENA w Norymberdze, w Niemczech. Zgłoszony przez PKN Orlen i opracowany przez naukowców z PG system dostał srebrny medal w kategorii wynalazczość, nowy produkt.