Spawanie metalu z plastikiem stało się możliwe. To otwiera drzwi do lżejszych i tańszych konstrukcji

Łączenie plastiku z metalem, stali z aluminium, a być może nawet szkła lub przezroczystego tworzywa sztucznego z innymi materiałami, to mokry sen spawaczy. Zwykle takie łączenie materiałów wymaga stosowania odpowiednich sposobów montażowych, co oznacza, że różne materiały nie stanowią integralnej całości. Spawanie różnych materiałów może to zmienić.
Spawanie metalu z plastikiem stało się możliwe. To otwiera drzwi do lżejszych i tańszych konstrukcji

Spawanie różnych materiałów to klucz do “projektów przyszłości”. Obecnie naukowcy dokonali pozornie niemożliwego, pozwalając spawać metal z plastikiem

Naukowcy z University of Michigan nie ustają w wysiłkach na dokonanie czegoś pozornie niemożliwego – sprawienia, aby spawanie różnych materiałów było szybkie, proste i tanie, a jego efekt nie pozostawiał wątpliwości. Osiągnięcie tego umożliwiłoby m.in. produkcję samochodów nowej generacji, które wymagałyby mniej zaawansowanego procesu produkcyjnego, a złożoność ich projektu byłaby mniejsza, co z kolei obniżyłoby liczbę potrzebnych elementów, czas potrzebny do produkcji i tym samym finalną cenę. Samochody z kolei zyskałyby na wytrzymałości, bezpieczeństwie oraz lekkości. W praktyce jednak spawanie różnych materiałów wpłynęłoby na cały przemysł.

Czytaj też: Słońce zaczyna szaleć. Skutki tamtejszej burzy odczujemy jeszcze w tym tygodniu

Jak więc radzą sobie ze spawaniem różnych materiałów specjaliści ze wspomnianego uniwersytetu? Badania (via ScienceDirect) wskazują, że naukowcy opracowali niedawno pierwszą realną metodę bezpośredniego spawania plastiku i metalu, co uznaje się za wyczyn, który przez dziesięciolecia uważano za niemożliwy.

Spawanie polega na tworzeniu wiązań między dwoma materiałami na poziomie molekularnym. Konwencjonalna mądrość od dziesięcioleci głosiła, że plastik i metal są zasadniczo niekompatybilne i nie ma powodu, aby próbować je ze sobą spawać. Odkryliśmy jednak, że odpowiednia kombinacja ciepła i ciśnienia w odpowiednich miejscach może spowodować, że węgiel i tlen w plastiku połączą się z metalem – wspomina naukowiec prowadzący zespół, Pingsha Donga.

Czytaj też: To nie magia, a czysta chemia. Stworzono katalizator, który zamienia amoniak w paliwo wodorowe

Wedle zespołu “każdy metal może być łączony bezpośrednio z każdym tworzywem sztucznym”. Potrzeba tylko “odpowiedniej liczby związków tlenowo-węglowych” oraz “wskazania złotego punktu ciepła i ciśnienia, które będzie spawać daną kombinację materiałów”. Jeśli jakiś rodzaj tworzywa sztucznego nie ma wystarczającej ilości związków tlenowo-węglowych, to sprawę tę można rozwiązać prosto, bo umieszczając folię plastikową pomiędzy dwoma materiałami.

Czytaj też: Powstaje pierwsze osiedle wodorowe w Polsce. Ma być nie tylko funkcjonalne, ale też ekologiczne

Naukowcy zdołali też podziałać nieco nad łączeniem stali i aluminium, co może “umożliwić nie tylko spawanie, ale także niedrogie nowe sposoby drukowania 3D stopów aluminium na stali”. W ich procesie wykorzystuje się “kombinację ciepła i ciśnienia, aby zapobiec tworzeniu się tych związków”, ale to sposób spawania tworzy sztucznych z metalami został opatentowany i teraz trwają współprace, które mają na celu wprowadzić go na rynek.