Naukowcy otworzyli furtkę do wydajniejszych procesorów. Wykorzystają w tym celu tranzystory atomowe

Sierpniowa publikacja w Nature Communications przybliżyła osiągnięcie duetu naukowców z południowokoreańskiego Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST). Dzięki ich pracy można już rozważać to, jak wykorzystać tranzystory atomowe oparte na bezszwowych bocznych złączach metal-półprzewodnik o długości transferu poniżej 1-nm.
Tranzystory atomowe w procesorach
Tranzystory atomowe w procesorach

Jak wykorzystać tranzystory atomowe? Naukowcy odkryli sposób na tworzenie procesorów “nowej generacji”

Naukowcy wykazali, że można już produkować procesory z atomowymi tranzystorami, wykorzystując konkretne syntetyczne skalowalne podejście produkcyjne. To umożliwia produkcję niskooporowych kontaktów brzegowych w tranzystorach atomowych przy użyciu termicznie stabilnego metalu 2D – PtTe2. Samo odkrycie ma przyspieszyć opracowywanie tańszych, mniejszych i lepiej działających półprzewodników z materiałów innych niż krzem. Nie bez powodu, bo pomoże w zmniejszeniu przestrzeni pomiędzy półprzewodnikami i metalami w urządzeniach półprzewodnikowych do ∼1 nm. To z kolei ma może pomóc w utrzymaniu wysokiej wydajności procesorów nowej generacji.

Czytaj też: Padł rekord sprawności krzemowych ogniw słonecznych

W tym badaniu naukowcy opisali skalowalną strategię syntetyczną do fabrykacji niskooporowych kontaktów brzegowych do tranzystorów atomowych przy użyciu termicznie stabilnego metalu 2D (wspomnianego PtTe2). Według zespołu badawczego, użycie tego materiału jako szablonu epitaksjalnego umożliwia boczny wzrost monowarstwy MoS2w celu uzyskania PtTe2-MoS2 z najcieńszym możliwym, bo atomowym interfejsem bezszwowym. Wyniki badań ujawniły również, że takie zsyntetyzowane boczne heterozłącza umożliwiają zmniejszenie wymiarów barier Schottky’ego i sprawdzają się lepiej w porównaniu do pionowego łączenia układów 3D.

Czytaj też: Skuteczniejsza niż GPS? Ta technologia umożliwia lokalizowanie celów z dokładnością liczoną w centymetrach

Oczywiście od momentu odkrycia nawet najbardziej rewolucyjnego rozwiązania do jego wykorzystania na rynku konsumenckim, a nawet profesjonalnym, mija stosunkowo wiele czasu. Nie łudźcie się więc, że już za rok, dwa, a nawet za lat pięć, takie odkrycie zostanie wykorzystane w praktyce. W rzeczywistości może do tego nigdy nie dojść przez naturę takich odkryć, które mimo innowacyjności, mogą okazać się nieopłacalne lub trudne w implementacji.