Całkowite zaćmienie Księżyca w obiektywie. Tak prezentują się kolejne fazy tego zjawiska

Astrofotograf Andrew McCarthy regularnie pojawia się wraz ze swoimi zdjęciami na łamach naszej strony. Tym razem za sprawą efektowej serii obrazów ukazujących całkowite zaćmienie Księżyca.
Całkowite zaćmienie Księżyca w obiektywie. Tak prezentują się kolejne fazy tego zjawiska

Niestety, obserwowanie tego typu zjawisk z perspektywy naszego kraju zazwyczaj nie należy do łatwych. Winę ponoszą między innymi niesprzyjające warunki pogodowe, które sprawiają, iż widoczność nieba jest ograniczona. Na szczęście z pomocą przychodzą artyści tacy jak McCarthy, który łącznie wykonał około 150 000 zdjęć.

Czytaj też: Nieznane struktury na księżycu Marsa. Czym jest ten obiekt?

Jak wyjaśnia, jego strategia polegała na tym, że najpierw robił zdjęcia używając c11 przy natywnym 2800mm z szybką, ale niewielką matrycą asi174mm. Obrazował w ten sposób Księżyc w małych segmentach, rejestrując tysiące klatek na segment, które następnie były sortowane, układane i wyostrzane. Właśnie dlatego ostateczna mozaika ukazująca Srebrny Glob na różnych etapach zaćmienia jest tak efektowna i ładna.

Całkowite zaćmienie Księżyca miało miejsce w tym tygodniu

Następnie McCarthy użył swojego aparatu Sony a7ii zamontowanego na 8-calowym teleskopie Celestron EdgeHD800 przy 2000mm, uwieczniając Księżyc z wyższą rozdzielczością i wykonując około 500 zdjęć przez całą noc. Zostały one dołączone do tych wykonanych wcześniej.

Czytaj też: Księżyce Jowisza kontra Nowy Jork. To wideo pokazuje naszą marność

Księżyc ma czerwony kolor, ponieważ ziemska atmosfera pochłania inne kolory, jednocześnie zaginając część światła słonecznego w kierunku Księżyca. Światło słoneczne przechodzące przez atmosferę i pochłaniające inne kolory odpowiada również za to, jak prezentują się zachody słońca.