Chińska firma YMTC nowym gigantem NAND. Amerykańskie i południowokoreańskie firmy mogą się schować

Do tej pory na rynku pamięci NAND królowało kilka firm, bo Samsung, Micron, Kioxia i SK Hynix, podczas gdy chińscy producenci byli raczej technologicznie zacofani. To zmieniło się jednak niedawno, jako że chińska firma YMTC ogłosiła przystosowanie swojego procesu produkcyjnego NAND “nowej generacji” do masowej skali.
YMTC nowym gigantem NAND
YMTC nowym gigantem NAND

YMTC przegoniło znacznie większych rywali na rynku NAND. Chińska firma jako pierwsza produkuje układy pamięci z ponad 200 warstwami

Na samym początku warto podkreślić, że obecnie wszyscy główni gracze na rynku NAND realizują masową produkcję 176-warstwowych układów i zapowiedzieli już przejście na te z ponad 200 warstwami. Przypomnijmy, że każda kość pamięci NAND składa się z wielu warstw, które są ułożone w stos, a następnie łączone ze sobą za pomocą maleńkich pionowych kanałów. Im tych warstw jest więcej, tym poziom skomplikowania produkcji rośnie, ale rosną też ogólne możliwości z pojemnością i wydajnością na czele.

Czytaj też: Aktualizacja telefonów Xiaomi do MIUI 14 coraz bliżej. Wszystkie zmiany, o których musisz wiedzieć

Nie bez powodu zresztą wiąże się przyszłość dysków SSD na PCIe 5.0 właśnie z ponad 200-warstwowymi NAND. Większość kości pamięci na rynku obsługuje bowiem wyłącznie transfer rzędu 1600 MT/s i są to właśnie głównie 176-warstwowe warianty. Ponad 200-, a tak naprawdę ponad 230-warstwowe (przeskok będzie znaczny) układy pamięci NAND zapewnią tym samym dostęp do transferu rzędu 2400 MT/s, odblokowując pełen potencjał nowego interfejsu i kontrolera.

Czytaj też: Masz za wolny Internet? To narzędzie pozwoli go zareklamować

Mamy już potwierdzenie, że największe firmy (SK Hynix, Micron) ruszą z masową produkcją tych NAND nowej generacji w 2023 roku, ale niespodziewanie osiągnięcie tego ogłosiła właśnie firma YMTC. Od niedawna jej fabryki w Chinach działają na pełnych obrotach, realizując już produkcję 232-warstwowych NAND nie na małą, a masową skalę. Oznacza to, że właśnie chińskie pamięci półprzewodnikowe podbiją rynek telewizorów, komputerów, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych jako pierwsze. Jest to o tyle imponujące, że YMTC działa na rynku dopiero od 2016 roku.