Izrael sprawdził morski system ochrony przeciwrakietowej. Barak MX zniszczył zaawansowany pocisk manewrujący

Systemy obrony przeciwrakietowej dzielą się na te przeznaczone na ląd, jak i akweny wodne. Oba rodzaje zapewniają odmienny poziom ochrony przed zagrożeniami nacierającymi z różnych stron, a że Izrael słynie z zaawansowanych (i niestety potrzebnych) systemów przeciwrakietowych, tamtejsze koncerny zbrojeniowe rozwijają rodzime rozwiązania, czego przykładem jest Barak MX, który zaliczył niedawno arcyważny test.
Barak MX
Barak MX

Wielki test systemu Barak MX na morzu. Izrael wreszcie przetestował swój system ochrony przeciwrakietowej

W niedawnym teście kolejnego elementu obrony przeciwrakietowej Izraela po raz pierwszy zabrano pocisk Barak na morze, w celu jego wykorzystania w praktyce. W ramach tego sprawdzianu Barak zawitał na pokład korwety typu Sa’ar 6 izraelskiej marynarki wojennej, a następnie został poddany najważniejszej próbie – zareagowaniu na rzeczywisty cel.

Czytaj też: Będzie chronił Koreę Południową przed szaleństwem dyktatora. Przeciwrakietowy system L-SAM przetestowany

Wprawdzie w grę nie weszła reakcja na rzeczywisty pocisk manewrujący, a jedynie jego wierną symulację, ale najważniejszy jest efekt, a było nim udane przechwycenie potencjalnego zagrożenia. Sprowadzało się to do zlokalizowania celu, namierzenia go i finalnie przechwycenia poprzez wystrzelenie pocisku przechwytującego Barak, który w samobójczej misji skierował się na zagrożenie i je wyeliminował.

Ten sprawdzian został przeprowadzony przez marynarkę wojenną, kierownictwo Badań i Rozwoju Obronnego Ministerstwa Obrony oraz samą firmę odpowiadającą za pocisk Barak, czyli Israel Aerospace Industries. W oświadczeniu Sił Obronnych Izraela przeczytamy, że jego zakończenie z pozytywnym wynikiem ma “stanowić znaczący kamień milowy w rozwoju systemu przechwytującego Barak”.

Czytaj też: Żelazna Kopuła sprawdzona na morzu. C-Dome będzie strzec wydobycia gazu i szlaków żeglugi

Warto podkreślić, że Barak to sam pocisk, który wchodzi w skład systemu obrony powietrznej Barak MX. Sam w sobie może przechwytywać szeroki zakres zagrożeń, bo myśliwce, drony, pociski manewrujące, a nawet broń powierzchniową i przeciwokrętową. Z kolei system, który go wykorzystuje, dzierży zaawansowany radar i charakteryzuje się możliwością pionowego startu i 360-stopniowym zasięgiem.

Czytaj też: HAAWC na pokładzie niszczyciela okrętów podwodnych. Samoloty Posejdon będą jeszcze bardziej skuteczne

W ogólnym rozrachunku Barak MX ma znacząco poprawić możliwości wykrywania i przechwytywania wrogich celów latających na znacznie większych zasięgach i przeciwko różnym zagrożeniom lotniczym. Zostanie rozmieszczony na pokładzie korwet Sa’ar 6 i będzie chronił przybrzeżną strefę ekonomiczną Izraela.