GeForce GTX 1650 zdetronizował dotychczasowego króla. Co potrafi najpopularniejsza karta graficzna dla graczy?

Od dobrych kilku lat najpopularniejszą kartą graficzną wśród graczy – według raportu Steama – nieprzerwanie był model GeForce GTX 1060, czyli sprzęt, który rynek podbijał w 2016 roku, jako najbardziej opłacalna karta. W listopadzie 2022 społeczność graczy doczekała się nowego króla. Co potrafi GTX 1650 i co sprawia, że jest tak popularny?
najpopularniejsza karta graficzna wśród graczy
najpopularniejsza karta graficzna wśród graczy

Mamy nowego króla. GTX 1650 zdetronizował GTX-a 1060

Dziś graczy można podzielić na tych korzystających głównie ze smartfonów, subskrybentów usług streamingowych, konsolowców, handhendowców i wreszcie wszelakiej maści “pececiarzy”, którzy grają na różnej maści komputerach przenośnych lub stacjonarnych. Steam Survey jest jedynym regularnie publikowanym raportem, który zapewnia nam jako-taki wgląd w konkretny sprzęt wykorzystywany przez ludzi grających na komputerach.

Czytaj też: Discord za paywallem. Szykujcie się na kolejny abonament

W listopadowym rankingu najpopularniejszych kart graficznych doszło do sporych zmian. Wieloletni król (GeForce GTX 1060) został wyprzedzony w udziałach przez GeForce’a GTX 1650. Tak jak w październiku GTX 1060 cieszył się 7,62% udziałem, przewyższając znacznie GTX 1650 z 5,61% udziałem, tak w listopadzie spadł do 5,77% (o 1,85%), podczas gdy GTX 1650 powędrował na 6,27% (wzrost o 0,66%). Te liczby mówią więcej, niż z pozoru może się wydawać.

Co potrafi GTX 1650?

To nie tak, że gracze nagle rzucili się na nową kartę. Raczej w końcu doczekali się odpowiedniej chwili na wymianę starej; przez okres kryptowalutowego boomu i podczas późniejszych problemów z dostawami to właśnie rodzynki pokroju GTX-a 1650 były jedynymi kartami, które można było kupić w sensownych cenach (choć i tak bywały za drogie).

Czytaj też: Wszystko, co musisz wiedzieć o Wi-Fi 7

Dziś to już przeszłość (choć wcale nie tak odległa), więc wszyscy, którzy zostali zmuszeni do korzystania z tych modeli o niespecjalnie wysokiej wydajności, mogli wreszcie sięgnąć po karty z wyższej półki bez przymusu sprzedawania przysłowiowej nerki. Wzrosty udziałów GeForce RTX serii 2000 i 3000, choć na razie skromne, tylko to potwierdzają. Niewykluczone więc, że w niedalekiej przyszłości w rankingu dojdzie do dalszych przetasowań.

Czytaj też: Rok temu Chiny przetestowały tajną broń. Departament Obrony USA ciągle zachodzi w głowę, co to było

Na powyższym nagraniu możecie zobaczyć drobiazgowe porównanie GTX-a 1650 z poprzednią najpopularniejszą kartą. GeForce GTX 1060 jest zdecydowanie bardziej wydajny, ale jego zakup jest wyzwaniem, podczas gdy GeForce’a GTX 1650 można kupić bez najmniejszego problemu w cenie poniżej 1000 zł. Specyfikacją ten model może nie zachwyca, ale jest wydajniejszy od Radeona RX 6400, więc to nie tak, że Nvidia zażartowała tym modelem z graczy, jak AMD.