SpaceX dołączy do wojen USA? Starlinki będą podstawą inicjatywy Starshield

Zarządzana przez Elona Muska firma SpaceX ogłosiła swoją nową inicjatywę Starshield, w ramach to której ma zamiar oferować coś specjalnego dla wojska. Wykorzysta w tym celu konstelacje satelitów Starlink na niskiej orbicie okołoziemskiej, oferując… no właśnie. Co dokładnie ma zamiar oferować SpaceX, aby zainteresować sobą amerykańskie wojsko i nie tylko?
Starshield
Starshield

SpaceX opracował Starshield specjalnie z myślą o amerykańskich agencjach rządowych, zajmujących się bezpieczeństwem narodowym

Na samym początku warto podkreślić, że Starshield to żadna wariacja satelitów Starlink, choć nazwa zdaje się to bezpośrednio sugerować. Wedle zapowiedzi SpaceX oferowane w ramach inicjatywy Starshield usługi będą opierały się na konstelacji Starlinków i choć nic nie wiadomo o rzeczywistej realizacji poszczególnych projektów, wydaje się pewne, że część z bardziej zaawansowanych usług będzie wymagać satelitów Starlink drugiej generacji.

Czytaj też: Będzie chronił Koreę Południową przed szaleństwem dyktatora. Przeciwrakietowy system L-SAM przetestowany

Nie bez powodu, bo będą one większe, wydajniejsze i zaprojektowane z funkcjami potrzebnymi do zapewniania możliwości dla bezpieczeństwa narodowego, a że SpaceX ma już licencję na ich rozmieszczenie, pewne jest, że prędzej czy później zaczną podbijać orbitę. Urzędnicy obrony ostrzegli zresztą, że obecna sieć Starlink nie może być zintegrowana z hybrydową architekturą, którą DoD ma nadzieję zbudować ze względu na jej wysoce zastrzeżoną technologię.

SpaceX, Internet Starlink
Starlink

Czytaj też: Żelazna Kopuła sprawdzona na morzu. C-Dome będzie strzec wydobycia gazu i szlaków żeglugi

Ten sektor SpaceX zamierza wykorzystać konstelację internetową Starlink na niskiej orbicie okołoziemskiej, aby rozwijać produkty i usługi – w tym bezpieczną komunikację, zdalne wyczuwanie i ładunki użytkowe do nadzoru kosmicznego – na które rośnie zapotrzebowanie amerykańskich organizacji obronnych i wywiadowczych. Jak czytamy na stronie inicjatywy:

Podczas gdy Starlink jest przeznaczony do użytku konsumenckiego i komercyjnego, Starshield jest przeznaczony do użytku rządowego, z początkowym naciskiem na trzy obszary: Obserwacja Ziemi, komunikacja i hostowane ładunki użyteczne

Strona Starshield jest ciężka w marketingu i lekka w szczegółach, ale przekazuje wizję SpaceX, aby zakłócić sektor satelitów bezpieczeństwa narodowego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku startu, komercyjnego dostępu szerokopasmowego i przestrzeni cywilnej.

Trwająca praca SpaceX z Departamentem Obrony i innymi partnerami pokazuje naszą zdolność do zapewnienia możliwości w przestrzeni kosmicznej i na ziemi na szeroką skalę

Te oświadczenia sugerują, że w miarę jak SpaceX rozszerzył swój zasięg na rynkach startowych bezpieczeństwa narodowego i szerokopasmowych satelitów, zdecydował, że musi zaoferować bardziej wyspecjalizowane produkty, aby wygrać kontrakty na duże kwoty. Starshield będzie oferować “systemy end-to-end”, co oznacza kompletne usługi od rakiet nośnych do satelitów i terminali użytkowników. Zdaniem analityka branżowego, wypowiadającego się dla serwisu Space News:

Wygląda na to, że w końcu zrozumieli, że pójście na całość komercji i poproszenie klientów z branży bezpieczeństwa narodowego o korzystanie z niej nie zawsze działa, więc zamierzają zaoferować alternatywne produkty, które są skoncentrowane na bezpieczeństwie narodowym, ale oparte na technologii Starlink i liniach produkcyjnych

Produkty i usługi Starshield będą obejmowały satelity z ładunkami sensorycznymi, które mogą dostarczać przetworzone dane bezpośrednio do użytkownika, bezpieczną globalną komunikację i sprzęt dla użytkowników oraz dostosowane autobusy satelitarne.

Oferta usług komunikacji satelitarnej będzie czerpać z doświadczeń firmy na Ukrainie, gdzie Starlink pokazał, że może działać w strefie walk i okazał się bardziej odporny niż amerykańskie wojsko spodziewało się po systemie komercyjnym. Siły Powietrzne zakupiły usługi Starlink, aby wspierać jednostki w Europie i Afryce ze względu na zdolność systemu do działania we wrogim środowisku elektronicznym.

SpaceX zaoferuje hostowanie “tajnych ładunków i bezpieczne przetwarzanie danych, spełniając najbardziej wymagające wymagania rządowe”, powiedziała firma.

Satelity Starshield byłyby wyposażone w terminale laserowe, aby były interoperacyjne z satelitami wojskowymi. Interoperacyjność jest kluczowym wymogiem, ponieważ DoD chce wykorzystać komercyjną pojemność satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej do transportu danych zebranych przez systemy teledetekcji. Urzędnicy obrony ostrzegli, że obecna sieć Starlink, ze względu na jej wysoce zastrzeżoną technologię, nie może być zintegrowana z hybrydową architekturą, którą DoD ma nadzieję zbudować.

Czytaj też: HAAWC na pokładzie niszczyciela okrętów podwodnych. Samoloty Posejdon będą jeszcze bardziej skuteczne