MIDLAS VLS już po pierwszym teście. Turecki system da okrętom wyjątkowe możliwości

Turecki koncern zbrojny Roketsan 3 grudnia zdołał przetestować po raz pierwszy system MIDLAS VLS (Vertical Launch System). W ramach tego sprawdzianu doszło do wystrzelenia pocisku ziemia-powietrze HISAR RF, potwierdzając zdolności rodzimego VLS.
Turecki system MIDLAS VLS
Turecki system MIDLAS VLS

Gdyby nie sankcje USA, system MIDLAS powstałby później. Teraz Turcja chwali się swoim rodzimym VLS

VLS to specjalny rodzaj wyrzutni pocisków stosowany w okrętach nawodnych i podwodnych tak, aby po pionowym starcie zakrzywiły tor lotu i skierowały się w stronę celu. Wymaga to stosowania zaawansowanych systemów napędowych w samych pociskach, które w pierwszej chwili muszą zawalczyć z siłą grawitacji, a następnie odpowiednio wektorować swój ciąg tak, aby skierować się w stronę celu (powietrznego, nawodnego lub lądowego). Innymi słowy, pociski korzystające z VLS nie należą do tych najprostszych i tym samym najtańszych, a przede wszystkim łatwych w produkcji.

Czytaj też: USA pokazały najbardziej zaawansowany samolot w historii. Niczym drapieżny stalowy ptak zaklęty w arcydzieło awioniki

Dlatego też tak ważnym wydarzeniem jest pomyślne przetestowanie pocisku ziemia-powietrze HISAR RF przez producenta rakiet Roketsan z wykorzystaniem rodzimego systemu pionowego startu o nazwie MIDLAS (Milli Dikey Atım Lançer Sistemi). Daje to zielone światło do realizowania dalszych prac nad fregatami typu I z flagowym TCG ISTANBUL (F-515) na czele, który zostanie wyposażony z system MIDLAS, kiedy to wejdzie na służbę w 2023 roku.

Czytaj też: Rok temu Chiny przetestowały tajną broń. Departament Obrony USA ciągle zachodzi w głowę, co to było

Jeszcze kilka lat temu zakładano, że MIDLAS zostanie opracowany później, aby trafić dopiero na pokład niszczycieli TF-2000 po 2007 roku. Roketsan musiał jednak przyspieszyć prace nad nim, kiedy to w efekcie sankcji USA z 2000 roku, pewne stało się, że Turcja nie będzie mogła wykorzystać Mk 41 VLS firmy Lockheed Martin. Jak na ten moment rozwój MIDLAS idzie po myśli Turcji, a kiedy system ten trafi już na pierwsze okręty, zapewni im zdolność do obrony powietrznej poprzez wystrzeliwanie rodzimych pocisków Hisar RF, SIPER Block-1 (system obrony powietrznej dalekiego zasięgu), ATMACA oraz szeregu innych pocisków produkowanych w kraju, co zapewni tureckim okrętom szeroką gamę pocisków defensywnych i ofensywnych.