Wojskowa Akademia Techniczna opracowała nowoczesny schron na czas wojny. Rusza masowa produkcja

Modułowy schron podwójnego przeznaczenia (zarówno na czas wojny, jak i pokoju) został opracowany przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Polska firma nabyła licencję do produkcji tego schronu na skalę komercyjną.
Bunkier

Zdjęcie ilustracyjne

Wojskowa Akademia Techniczna poinformowała w komunikacie prasowym o podpisaniu umowy licencyjnej pomiędzy uczelnią a polską firmą Mahton Schrony sp. z o.o., która zajmie się wprowadzeniem na rynek nowoczesnego modułowego schrony podwójnego przeznaczenia. Ma się sprawdzać on zarówno w czasie wojny, jak i pokoju.

Czytaj też: Wojna jądrowa i jej skutki. Jak zareagowałyby morza i oceany?

Schron powstał w ramach projektu Polskiego Schronu Modułowego, w którym działali badacze z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej oraz Michał Lorek, właściciel firmy Fundament z Bydgoszczy, która opracowała prototyp schronu. Jak wygląda konstrukcja, której komercyjna produkcja ruszy niebawem?

Wojskowa Akademia Techniczna pokazała nowy projekt schronu. Wkrótce każdy będzie mógł taki mieć

Schron ma być odporny na wiele typów zagrożeń: chemiczne, biologiczne, radiologiczne (związane także z opadem promieniotwórczym). Zdaniem twórców, konstrukcja wytrzyma nawet powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki różnego pochodzenia i pożary trwające przez dłuższy czas. Również różne działania batalistyczne nie powinny mieć wpływu na stabilność schronu. Dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT tak się wypowiada o projekcie:

Schron zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi.

Dodajmy, że w schron modułowy od środka wygląda jak swoiste „mieszkanie”, w którym przetrwamy naprawdę długi czas. Zaplanowano w nim przestrzeń z salonem, sypialnią, kuchnią, łazienką, pomieszczeniem technicznym. Nie zapomniano o przedsionku hermetyzującym. Budowa takiego schronu powinna być tania i łatwa, ponieważ konstrukcja jest oparta na prefabrykatach, które transportuje się do miejsca budowy i tam się je mocuje.

Czytaj też: Jakie skutki miałaby wojna atomowa? Wystarczy spojrzeć na wyniki symulacji

Naukowcy przekonują, że schron modułowy nadaje się do każdego typu gruntu występującego w Polsce. W czasie pokoju można go wykorzystać jako magazyn lub w zależności od potrzeb właściciela. Kupcami takiego schronu mogą być niemal wszyscy – również na prywatnych, rodzinnych posesjach będzie można je montować.