Poprawili swój wyjątkowy optyczny układ obliczeniowy. Potęga światła zaklęta w chip odmieni rynek technologii

Ledwie kilka dni temu opisywałem to, jak konkretny rodzaj tlenków może stać się podstawą dla układów optycznych, a dziś ponownie powracam do tego tematu związanego z “procesorami przyszłości”. Tym jednak razem nie z powodu nowego materiału, bo zespoły naukowców z Monash University, RMIT i University of Adelaide osiągnęły coś być może ważniejszego – dokładną metodę kontroli obwodów optycznych na fotonicznych układach scalonych.
Optyczny układ obliczeniowy
Optyczny układ obliczeniowy

Najpierw opracowali metodę samokalibracji, a teraz ulepszyli wykorzystujący ją optyczny układ obliczeniowy

Zespół naukowców stojący za kolejną rewolucją w zakresie układów optycznych, które porzucają elektryczne sygnały na rzecz fotonicznych, zasłynął w tym segmencie już wcześniej. Na początku tego roku opracował bowiem pierwszy na świecie samokalibrujący się układ, który rozwiązał m.in. problem błędów fazowych spowodowanych wibracjami i zmianami temperatury przy stosowaniu specjalistycznego sprzętu. 

Czytaj też: Tlenki jako podstawa komputerów przyszłości. Naukowcy wskazali obiecującą podstawę dla układów optycznych

Normalnie tego typu układy były kalibrowane poprzez podłączenie do skomplikowanego i drogiego sprzętu zewnętrznego, więc zastąpienie go czymś znacznie prostszym mogło tak naprawdę przyspieszyć ich rozwój. Jednak z czasem okazało się, że wraz ze wzrostem skali i złożoności tych układów, ich charakteryzacja i tym samym kalibracja, staje się coraz większym wyzwaniem.

Czytaj też: Optyczny zegar atomowy, jakiego jeszcze nie było. To wręcz idealny instrument badawczy

Naukowcy poszli jednak za ciosem i opracowali rozwiązanie również na to. Do swojego projektu dodali m.in. wspólną ścieżkę referencyjną, która umożliwia stabilne i dokładne pomiary długości faz, opóźnień czasowych oraz strat. To z kolei umożliwiło oddzielenie pożądanych informacji od tych niepożądanych oraz w następstwie odpowiednie ich wykorzystanie do przeprowadzenia procesu kalibracji.

Czytaj też: 10 TB pamięci masowej za 240 złotych. Wielowarstwowy optyczny dysk zwiastuje rewolucję

Innymi słowy, dzięki temu odkryciu, zautomatyzowana kalibracja nawet skomplikowanych układów optycznych stała się możliwa. Teraz z kolei naukowcy będą badać, w jaki sposób chipy fotoniczne mogą wykorzystywać wiele długości fal, aby zwiększyć swoją wydajność.