10 TB pamięci masowej za 240 złotych. Wielowarstwowy optyczny dysk zwiastuje rewolucję

Firma Folio Photonics specjalizująca się w technologii wielowarstwowych dysków optycznych, które zapewniają niespotykany poziom stosunku ceny do pojemności, bezpieczeństwa i trwałości, właśnie zrewolucjonizowała swoją ofertę. Wykorzystała opatentowane osiągnięcia do opracowania pierwszych opłacalnych dysków optycznych z dynamiczną możliwością wielowarstwowego zapisu/odczytu.
10 TB pamięci masowej za 240 złotych, Wielowarstwowy optyczny dysk,
10 TB pamięci masowej za 240 złotych, Wielowarstwowy optyczny dysk,

Nowoopracowany wielowarstwowy optyczny dysk zwiastuje rewolucję pamięci masowej

Wedle ogłoszenia producenta obecny wzrost ilości danych przytłacza istniejące technologie pamięci masowej, a stosowane dziś przestarzałe technologie pamięci masowej dla przedsiębiorstw nie rozwiązują trzech kluczowych problemów. Mowa o kosztach, bezpieczeństwie cybernetycznym i zrównoważonym rozwoju.

Czytaj też: Samsung na IFA 2022. Zrównoważona przyszłość i platforma SmartThings, by wynieść życie w duchu smart na wyższy poziom

Obecne plany rozwoju dysków twardych i taśm LTO odzwierciedlają niewystarczający postęp technologiczny, aby zaspokoić potrzeby użytkowników i pożądane punkty cenowe w przyszłości… co miało zmienić się wraz z nowym dziełem Folio Photonics.

Wykorzystując materiały nowej generacji, opatentowany proces wytłaczania polimerów oraz procesy konstrukcyjne oparte na folii (różniące się od zwykłego warstwowania optycznego), w połączeniu z dostosowanymi optycznymi jednostkami odbiorczymi (OPU), firma Folio Photonics wydaje się być przygotowana do dostarczenia nowej technologii optycznej. Ta umożliwia uzyskanie ośmiu lub 16 warstw folii na stronę na dysku w przeciwieństwie do zaledwie trzech warstw optycznych na stronę na dysku w przypadku dzisiejszych dysków archiwalnych– powiedział John Monroe, główny analityk Furthur Market Research i były wiceprezes grupy ds. infrastruktury centrów danych w firmie Gartner.

Czytaj też: Tuż przed premierą Huawei ujawnia kolejne szczegóły na temat serii Mate 50

Ten istny kamień milowy w rozwoju dysków optycznych ma sprawić, że firma będzie oferować 10-terabajtowe zestawy dysków od 2024 roku, a następnie znacząco zwiększać ich pojemność, dzięki łatwo skalowalnemu procesowi współwytłaczania polimerów, a także znacznemu wzrostowi pojemności na warstwę.

Czytaj też: Sony powiększa ofertę o soundbar HT-A3000. Z nim poczujesz się jak w kinie lub na koncercie

W porównaniu do HDD, pamięć masowa tej firmy zaoferuje pięciokrotnie niższą cenę nabycia, bo rzędu 5 dolarów za 1 TB. Same w sobie dyski Folio Photonics są (wedle zapewnień) bardzo trwałe i zapewniają 80-procentową oszczędność energii w porównaniu z dyskami twardymi.