W Chinach powstała największa na świecie morska turbina wiatrowa

Dążąc do obniżania emisji gazów cieplarnianych, ludzkość musi stopniowo przechodzić na alternatywne źródła energii. Istotnym krokiem w tę stronę powinna być eksploatacja rekordowo dużej morskiej turbiny wiatrowej.
W Chinach powstała największa na świecie morska turbina wiatrowa

Jej łopaty będą miały łączną powierzchnię wynoszącą 53 tysiące metrów kwadratowych. Tak gigantyczne rozmiary będą pomocne w zakresie produkcji energii, której rocznie powinno wystarczyć do zasilania 40 tysięcy domów. 

Czytaj też: Co łączy panele słoneczne, turbiny wiatrowe, owce i pszczoły? Brytyjczycy wpadli na nietypowy pomysł

Przedsięwzięcie jest realizowane na terenie Chin. Oczywiście, biorąc pod uwagę liczebność tamtejszej populacji, taki projekt będzie zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Nie zmienia to faktu, że Chiny coraz śmielej podążają w kierunku rezygnacji z węgla. Największa na świecie morska turbina wiatrowa powstała na terenie parku przemysłowego Dongying City w prowincji Shandong. 

https://youtu.be/6670vZB6tis

Konstrukcja składa się z wirnika o średnicy 260 metrów, który będzie napędzał zmodularyzowaną przekładnię zębatą o średniej prędkości. Poza tym tworzy ją generator z magnesami trwałymi, a całość sprawia, że mówimy o konstrukcji większej i wydajniejszej od dotychczasowych. Wystarczy wspomnieć, że powierzchnia łopat jest tak duża, że odpowiada… siedmiu boiskom piłkarskim. 

Chińska morska turbina wiatrowa zasili rocznie 40 tysięcy domów

Pomimo delikatnego uśmiechu, jaki wywołują u mnie tego typu porównania, w tym przypadku jest ono bardzo przydatne i pozwala wyobrazić sobie rzeczywistą skalę całego przedsięwzięcia. W zarządzaniu pracą turbiny pomóc ma szereg technologii, takich jak stały monitoring oraz walka z niestabilnością aeroelastyczną. Ta ostatnia stanowi pokłosie wibracji i rozkładu ciśnienia na łopatach. Łącznie możliwa jest redukcja niestabilności o nawet 10 procent. Z kolei wibracje w wieży i fundamentach mogą być obniżone aż o 50 procent.

Czytaj też: Rusza nowa komercyjna morska elektrownia wiatrowa. Zasili 150 tys. gospodarstw domowych

Pracując z maksymalną wydajnością, H260-18MW będzie w stanie wyprodukować 44,8-kilowatogodzin energii elektrycznej przy każdym obrocie. Pojedyncza turbina wiatrowa wygeneruje energię wystarczającą do zasilenia 40 000 domów przez cały rok. Według przedstawicieli CSSC Haizhuang, wielkoskalowe i niezawodne turbiny wiatrowe będą kluczowe w kontekście skalowania rozwoju energetyki wiatrowej i redukcji kosztów.