Co łączy panele słoneczne, turbiny wiatrowe, owce i pszczoły? Brytyjczycy wpadli na nietypowy pomysł

Jak można wykorzystać olbrzymie połacie terenu, które zajmowane są przez panele słoneczne i turbiny wiatrowe? Brytyjski producent energii RWE znalazł na to sposób i ogłosił najnowsze plany inwestycyjne dotyczące elektrowni, która będzie łączyć produkcję energii ze zrównoważoną hodowlą owiec. Ale to nie koniec pomysłów nadchodzących z Wysp Brytyjskich.
Co łączy panele słoneczne, turbiny wiatrowe, owce i pszczoły? Brytyjczycy wpadli na nietypowy pomysł

RWE, brytyjski dostawca energii z odnawialnych źródeł, ogłosił ambitny plan zbudowania elektrowni produkującej energię ze słońca i wiatru w połączeniu z hodowlą owiec na tym samym terenie. Projekt ma być zrealizowany w południowym Yorkshire i północnym Lincolnshire – informuje RWE w komunikacie prasowym.

Czytaj też: Agrowoltaika nadzieją na rosnące zapotrzebowanie na żywność? Wiemy, jakie światło jest najlepsze dla roślin

Instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj zajmują sporą powierzchnię, sprawiając, że połacie gruntu pozostają wyłączone chociażby z działalności rolniczej. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku turbin wiatrowych, gdzie w promieniu wielu metrów od nich nie mogą znajdować się żadne zabudowania. Brytyjczycy znaleźli remedium na te bolączki. Na czym ono dokładnie polega?

Panele słoneczne, turbiny wiatrowe oraz hodowla owiec w jednym. Co planują Brytyjczycy?

RWE planuje obok istniejącej farmy wiatrowej Tween Bridge uruchomić instalację fotowoltaiczną o mocy do 600 MW. Sąsiedztwo obydwu systemów nie będzie wymagało stawiania nowych linii energetycznych – całość energii będzie wysyłana jednym systemem. Ponadto tereny trawiaste pod turbinami i panelami mają być przeznaczone na największą hodowlę owiec w Wielkiej Brytanii. Co więcej, pomysłodawca są na etapie badań, czy hodowla pszczół również miałaby sens. Istnieje taka szansa, jeśli pod panelami słonecznymi trawniki zostaną zamienione w łąki kwietne.

Rozwiązania agrowoltaiczne nie są zupełnie nowe na świecie, ale w większości dotyczą one niewielkich farm słonecznych, na terenach których uprawia się rośliny. Projekt RWE jest czymś wielkoskalowym, które będzie wspierać w dużym stopniu odchodzenie gospodarki brytyjskiej od produkcji energii z paliw kopalnych.

Czytaj też: Dbaj o swoje sukulenty. Kiedyś będzie można z nich zrobić żywe panele słoneczne

Kiedy zatem może ruszyć słoneczno-wiatrowo-owczo-pszczela farma? Twórcy podają na razie dość odległą datę 2029 roku. Do tego czasu muszą zostać wykonane m.in. badania środowiskowe i konsultacje z właścicielami terenów.