Prawdziwy gigant pobił rekord świata. Na naszych oczach ogromny samolot otwiera nową epokę

Wygląda jak dwa samoloty połączone wspólnym skrzydłem o długości 117 metrów. Taki jest Roc firmy Stratolaunch, który niedawno pobił rekord najdłuższego lotu nad pustynią Mojave. Wszystko w ramach przygotowań do zupełnie innej misji podboju przestworzy.
Roc firmy Stratolaunch / źródło: Stratolaunch.com, materiały prasowe

Roc firmy Stratolaunch / źródło: Stratolaunch.com, materiały prasowe

Roc od amerykańskiej firmy Stratolaunch jest bardzo nietypową maszyną. Wygląda jak dwa osobne samoloty pasażerskie połączone wspólnym skrzydłem o długości 117 metrów. To właśnie z tego względu jest obecnie największym samolotem na świecie.

Niedawno Roc pobił rekord świata, lecąc sześć godziny bez przerwy. Przelot samolotu miał miejsce 13 stycznia 2023 roku nad pustynią Mojave w Kalifornii. Zarówno start, jak i lądowanie odbywały się na tym samym lotnisku. O wydarzeniu donosi między innymi serwis Space.com.

Czytaj też: Stworzyli pionowzlot, który zawstydza samoloty pasażerskie. Jetoptera jest niepowtarzalny

Największy samolot świata pobił rekord, przygotowując nas na coś zupełnie nowego

Do czego ma służyć tak ogromny i jak widzimy, nieco „nieporęczny” samolot? Okazuje się, że głównym zamiarem Stratolaunch jest wykorzystanie maszyny, jako platformy startowej dla samolotów hipersonicznych, a dokładnie do testów pojazdu Talon A. Podczas ostatniego lotu testowo przeprowadzono na razie sam manewr wyniesienia samolotu hipersonicznego do góry.

Jak przekazują przedstawiciele firmy, jeszcze w tym roku powinniśmy być świadkami pierwszych pełno skalowych testów samolotu Talon A. Rekordowy lot Roca miał być tylko przygotowaniem do nich. Zachary Krevor, CEO i prezes Stratolaunch poinformował media:

Nasz niesamowity zespół nadal czyni postępy w harmonogramie testów i to dzięki ich ciężkiej pracy zbliżamy się bardziej niż kiedykolwiek do bezpiecznej separacji oraz pierwszych naszych testów w locie hipersonicznym.

Czytaj też: Czy leci z nami pilot? Airbus DragonFly pokazuje, że autonomiczne samoloty to tylko kwestia czasu

Styczniowy lot Roca był dziewiątym w jego karierze, ale za to pierwszym od października 2022 roku.

Do lutego 2022 roku największym za największy samolot świata był uważany ukraiński AN-225 Mriya, który został zniszczony na początku inwazji Rosji na Ukrainę.